ଭାଙ୍ଗିଲା ତେର ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ : ଭିତରକନିକାରେ ବଢ଼ିଲେ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ; ୧୨୧ ପ୍ରଜାତିର ୧,୩୬,୦୯୨ ପକ୍ଷୀ

97

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଚଳିତମାସ ୬ ତାରିଖ ଦିନ ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଗଣନାରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗତବର୍ଷ ଭିତରକନିକାକୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୮ ହଜାର ୩୨୬ ପକ୍ଷୀ ଆସିଥିବାବେଳେ ଏ ବର୍ଷ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୬ ହଜାର ୯୨ଟି ପକ୍ଷୀ ଆସିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ଗତବର୍ଷଠାରୁ ଏ ବର୍ଷ ଭିତରକନିକାକୁ ୧୭ ହଜାର ୭୬୬ ପକ୍ଷୀ ଅଧିକ ଆସିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଗତ ୧୩ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ। ଗତବର୍ଷ ୧୧୫ ପ୍ରଜାତିର ପକ୍ଷୀ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏଥର ଆସିଛନ୍ତି ୧୨୧ ପ୍ରଜାତି।

ଚଳିତବର୍ଷ ଭିତରକନିକାରେ ପୂର୍ବ ଓ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରୁ ଆସିଥିବା ପାଇଡ୍‌ଆବୋସେଟ୍‌ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଗତ ୧୩ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁ ନ ଥିଲା। ଗଣନା ବେଳେ ଏହି ଜାତୀୟ ୧୨୮ଟି ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଏଥର ସରସାହଂସ, ପାତିହଂସ, କଳାହଂସ, ଦୁବହଂସ, ପଣ୍ତାହଂସ, ହେରେନ, ଗେଣ୍ତାଳିଆ, ଦାବେଂଟିଆ, ପାଣିଗୁରୁଣ୍ତି, ଚନ୍ଦନପାଟିଆଗେଣ୍ତି, ଚିତ୍ରାଖଡିହଂସ, ରଙ୍ଗାଗେଣ୍ତି, ସାରସହଂସ ପ୍ରଭୃତି ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଛି। ଏହି ପକ୍ଷୀଗୁଡିକ ପ୍ରଚଣ୍ତଶୀତ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ହିମାଳୟ ପାଦ ଦେଶ ଓ ଲଦାଖ, ସାଇବେରିଆ ଓ ଉତ୍ତର ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରୁ ଏଠାକୁ ଆସିଥିବା ରାଜନଗରଡି ଏଫଓ ବିକାଶ ରଂଜନ ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୦୮–୦୯ରେ ୧,୦୧.୨୯୩ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୨୦୦୯–୧୦ରେ ୧,୧୪.୯୨୧, ୨୦୧୦–୧୧ରେ ୫୩,୧୩୬, ୨୦୧୧–୧୨ରେ ୫୨,୧୪୨, ୨୦୧୨–୧୩ରେ ୮୧,୪୦୧, ୨୦୧୩–୧୪ରେ ୬୮,୫୧୪, ୨୦୧୪–୧୫ରେ ୧,୧୩,୨୨୬, ୨୦୧୫–୧୬ ରେ ୧,୦୬,୩୫୬, ୨୦୧୬–୧୭ରେ ୭୬,୨୬୮, ୨୦୧୭–୧୮ରେ ୧,୧୨,୯୩୭, ୨୦୧୮–୧୯ରେ ୧,୦୯,୦୫୯, ୨୦୧୯–୨୦ରେ ୧,୧୮,୩୨୬ ଓ ୨୦୨୦–୨୧ରେ ୧,୩୬,୦୯୨ ପକ୍ଷୀ ଆସିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

Comments are closed.