ପିଏଫ୍ ଖାତାଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଖବର । ସରକାର ବଦଳାଇଲେ ଇପିଏଫ ନିୟମ । ମୁଖ୍ୟତଃ ୪ଟି ପରିସ୍ଥିତିରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମିଳିନପାରେ ପିଏଫ୍ ଟଙ୍କା ? ଆପଣଙ୍କ ସାମାନ୍ୟ ଭୁଲ୍ ପାଇଁ ସବୁଦିନ ଲାଗି ରିଜେକ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଆପ୍ଲିକେସନ! ଜାଣନ୍ତୁ ଇପିଏଫ ସହ ଜଡିତ ଟିକିନିକି ତଥ୍ୟ

3,014

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଏବେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାରେ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ସଂଗଠନ (ଇପିଏଫଓ) ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି। ଭଲ ସୁଧ ସହିତ ସଞ୍ଚୟ ପାଇଁ PF ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ । କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପିଏଫରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ PF ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ୫ଟି ଭୁଲ୍ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ PF ଆପ୍ଲିକେସନକୁ ରିଜେକ୍ଟ କରିଦିଆଯିବ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଭୁଲ ଥିଲେ

PF ଦାବି ଟଙ୍କା ସେହି ସମାନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହେବ ଯାହା EPFO ରେକର୍ଡରେ ରେକର୍ଡ ଥିବ । ତେଣୁ ପିଏଫ ଟଙ୍କା ଆବେଦନ ସମୟରେ ଖାତାର ବିବରଣୀକୁ ଯତ୍ନର ସହିତ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ଭୁଲ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ରିଜେକ୍ଟ କରିଦିଆଯିବ ।

କେୱାଇସି ଅସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲେ

ଯଦି କୌଣସି ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ KYC ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ବାତିଲ ହୋଇପାରିବ। ଆପଣଙ୍କର KYC ବିବରଣୀ ଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ଭାବରେ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ ।  KYC ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଭଲ ଭାବରେ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଛି ନାଁ ନାହିଁ, ଆପଣଙ୍କର ସଦସ୍ୟ ଇ- ସେବା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲଗ୍ କରି ଆପଣ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ।

 ଜନ୍ମ ତାରିଖ ଭୁଲ୍ ଥିଲେ 

EPFOରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଜନ୍ମ ତାରିଖ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ରେକର୍ଡରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ତାରିଖ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥିଲେ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ଖାରଜ ହୋଇପାରେ । ଇପିଏଫଓ ପକ୍ଷରୁ ୩ ଏପ୍ରିଲରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ EPFO ରେକର୍ଡରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଜନ୍ମ ତାରିଖକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବା ଏବଂ UANକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ନିୟମକୁ କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲା । ଏବେ ଆପଣ ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜନ୍ମ ତାରିଖ ଠିକ୍ କରିପାରିବେ।

ୟୁଏଏନ ସହ ଆକାଉଣ୍ଟ ଲିଙ୍କ ନଥିଲେ

ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ UAN (ୟୁନିଭର୍ସାଲ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନମ୍ବର) ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବା ଦରକାର । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଇପିଏଫ ଟଙ୍କା ପାଇବାରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, EPFO  ରେକର୍ଡରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା IFSC ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ହେବା ଜରୁରୀ ।

Comments are closed.