ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏଲନ ମସ୍କ କାହିଁକି ଗଲେ ଇସ୍ରାଏଲ ?

51

ଏଲନ୍ ମସ୍କ ଗାଜା ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ନିକଟସ୍ଥ  କିବୁଜ୍ ସହର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।  ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ହମାସ କିବୁଜ୍ ସହର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ।  ​​ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ମସ୍କଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମ୍ପର୍କରେ ନେତାନ୍ୟାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କିବୁଜ୍ ରେ ହମାସ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ନରସଂହାରର ଭୟାବହତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ କିବୁଜ୍ ରେ ପୀଡିତମାନଙ୍କ ଘର ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲୁ ।

ଟେସଲା ସିଇଓ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇସ୍ରାଏଲ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି । ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ସେ ସୋମବାର ଇସ୍ରାଏଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ୍ ନେତାନ୍ୟାହୁ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଇଜାକ୍ ହେର୍ଜୋଗଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ମସ୍କ ଗାଜା ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ କିବ୍ବୁଜ୍ ସହର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।  ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ହାମାସ ନିଜେ କିବ୍ବୁଜ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ମସ୍କଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମ୍ପର୍କରେ ନେତାନ୍ୟାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କିବୁଜ୍ ରେ ହମାସ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ନରସଂହାରର ଭୟାବହତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ କିବୁଜ୍ ରେ ପୀଡିତମାନଙ୍କ ଘର ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲୁ । ନେତାନ୍ୟାହୁ ମଧ୍ୟ ମସ୍କକୁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଘର ଦେଖାଇଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ହମାସ ଆତଙ୍କବାଦୀନାମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବରେ ହତ୍ୟାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାରି ବର୍ଷର ଇସ୍ରାଏଲ-ଆମେରିକୀୟ ଝିଅ ଅଭିଗେଲ ଇଦାନ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ପିତାମାତା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହି ସମୟରେ, ନେତାନ୍ୟାହୁ ମସ୍କଙ୍କୁ ସେହି ଫିଲ୍ମ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲେ ଯାହା IDF ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ହମାସ ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୟାବହତା ଦେଖାଯାଇଛି ।

ଗାଜା ପୁନଃନିର୍ମାଣରେ ସହଯୋଗ କରିବି

ଏହି ସମୟରେ, X ରେ ନେତାନ୍ୟାହୁଙ୍କ ସହ ଲାଇଭ୍ ଚାଟ୍ ସମୟରେ ମସ୍କ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ହମାସକୁ ହଟାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟ ନାହିଁ। ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି । ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରଚାର ବନ୍ଦ ହେବା ଉଚିତ୍।‘ ଏହି ପରି ପ୍ରଚାର ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରି ଅପରାଧ କରିବାକୁ ଉସୁକେଇଥାଏ । ମୁଁ ଗାଜାର ପୁନଃନିର୍ମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବି ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଗାଜାର ଏକ ଉତ୍ତମ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବି । ୟୁହିଦି ବିରୋଧୀ ଛବିକୁ ସଜାଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ମସ୍କ

ନିକଟରେ ଏକ ୟୁହିଦି ବିରୋଧୀ ଟୁଇଟକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଏଲନ୍ ମସ୍କ ଟ୍ରୋଲର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ସେ  ୟୁହିଦି ବିରୋଧ ପ୍ରଚାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ସେ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଆଣ୍ଟି ୟୁହିଦି  ଟ୍ୱିଟ୍ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଟିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ପରେ ସେ ଲୋକଙ୍କ କ୍ରୋଧର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏଇଆ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେ ତାଙ୍କର ଏହି ୟୁହିଦି ବିରୋଧୀ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସଜାଡ଼ିବା ପାଇଁ ସେ ଇସ୍ରାଏଲରେ ଯାଇଛନ୍ତି ।