କେବଳ ପାଣି ଓ ଜୁସ୍ ରେ ୫୦ ବର୍ଷ ଜୀବିତ

41

ଭିଏତନାମରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କଠିନ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ପାଣି ଏବଂ ମୃଦୁ ପାନୀୟ ପିଇ  ଜୀବନଯାପନ କରୁଛନ୍ତି । କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି ସେ କେବେ ବି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇନାହାନ୍ତି କି ହସ୍ପିଟାଲ ଯାଇନାହାନ୍ତି ।

ଦୁନିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିଜର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତି । ଭିଏତନାମର ଜଣେ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭିନ୍ନ ଧରଣର ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି । ମହିଳା ଜଣକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ଆଦୌ କିଛି  କଠିନ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇନାହାନ୍ତି । ସେ କେବଳ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି ।

ଭିଏତନାମ ନିବାସୀ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କଠିନ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ପାଣି ଏବଂ ମୃଦୁ ପାନୀୟରେ ବଂଚିଛନ୍ତି । କୌତୂହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହି କାରଣରୁ ସେ ନିଜକୁ କେବେ ବି ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିନାହାନ୍ତି କି ହସ୍ପିଟାଲ ଯାଇନାହାନ୍ତି ।

ଓଡିଟି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ  Oddity Central  ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, କମଳା ରସ ହେଉଛି ତାଙ୍କର  ମୁଖ୍ୟ ଖାଦ୍ଯ । ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଗ୍ରୀଷ୍ମଦିନେ ପିଇଥାନ୍ତି । ଏହା ସାହାଯ୍ୟରେ ସେ ନିଜ ଶରୀରକୁ ସମସ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ।

ପାଣି ଏବଂ ମିଠା ପାନୀୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର

ଭିଏତନାମର କ୍ୱାଙ୍ଗ ବିନ୍ ପ୍ରଦେଶର ବାସିନ୍ଦା ମିସ୍ ବୁଇ ଲୋଇ ତାଙ୍କ ବୟସ ପାଇଁ ବହୁତ ଫିଟ୍ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି। ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୬୩ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଏକ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଢୁଥିଲେ ସେତେବେଳେ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇପଡିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ।  ଏହା ଏକ ଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଯେ ସେ ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ ଏବଂ କିଛି ଖାଇ ନଥିଲେ କିମ୍ବା ଅନେକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ବୁଝିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନେ ତାଙ୍କୁ ମିଠା ପାଣି ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଯଦିଓ ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ପରାମର୍ଶରେ ଫଳ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପରେ ସେ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରିନଥିଲେ । ୧୯୭୦ ପରଠାରୁ, ଲୋଇ କଠିନ ଖାଦ୍ୟ ଛାଡି କେବଳ ଜଳ ଏବଂ ମିଠା ପାନୀୟରେ ବଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଜିଯାଏ ସେ ସେହି ଶୈଳୀରେ ବଂଚିଛନ୍ତି ।