ଏବର୍ଷ ଦୀପାବଳିରେ ବି ଫୁଟିବନି ବାଣ । ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସରକାର ନେଲେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି?

190

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏବର୍ଷ ଦୀପାବଳିରେ ଫୁଟିବନି ବାଣ । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଯେଉଁଭଳି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ତାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ । ବାଣ ତିଆରି, ବିକ୍ରି ଓ ଫୁଟାଇବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର । ଏନେଇ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେଜ୍ରିୱାଲ । ଚଳିତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୪ରେ ଦୀପାବଳି ପଡୁଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି, ଏବର୍ଷ ଦୀପାବଳିରେ ମଧ୍ୟ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢିବନି ଓ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିଯିବ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ଗତ ୩ ବର୍ଷ ହେବ ଦୀପାବଳି ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାତ୍ରା ବହୁତ ଅଧିକ ରହୁଛି । ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ବାଣ ବିକ୍ରି ଓ ଫୁଟାଇବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ଚଳିତଥର ମଧ୍ୟ ବାଣ ବିକ୍ରି ଓ ଫୁଟାଇବା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋକ ଲଗାଯାଇଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ହଜାର ହଜାର ଜୀବନ ବଞ୍ଚିଯିବ । ଗତବର୍ଷ ବାଣ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ ହେବାରୁ ବାଣ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କର ବିପୁଳ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା ।  ତେଣୁ ଏଥର କୌଣସି ବାଣ ତିଆରି ନ କରିବାକୁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି କେଜ୍ରିୱାଲ ।

ଯଦି ଏବେଠୁ ଘୋଷଣା ନ କରାଯାଏ ତେବେ ଦୀପାବଳିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାଣ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ ସହ ଏହାର ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ହେବ । ତେଣୁ ବାଣ ତିଆରି ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ନିଷ୍ୱତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାର । ଏହାପୂର୍ବରୁ ବାଣ ବ୍ୟାନକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏନଜିଟି ପକ୍ଷରୁ ଯେଉଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ସେଥିରେ ଦଖଲ ନଦେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ।  ଏନଜିଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯେଉଁଠି ବାୟୁର ଗୁଣବତ୍ତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ରହିଛି ସେଠାରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ଓ ବିକ୍ରି ଉପରେ ବ୍ୟାନ୍ ରହିବ  ।ସେହିଭଳି ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାୟୁର ଗୁଣବତ୍ତା ଭଲ ରହିଛି ସେଠାରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରିବ ।  ତେଣୁ ଏନଜିଟି ପକ୍ଷରୁ ଯେଉଁ କଟକଣା  ଲଗାଯାଇଛି ତାହା ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ପିଟିସନକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ।