ଚାକିରି ମିଳିଲାନି… ଗୀତାଙ୍କୁ ମାସିକ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ଦେଉଛି ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଅଣ୍ଡା ଚାଟ୍

149

ଗତବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। କେହି କେହି ଚାକିରି ହରାଇଥିବାବେଳେ କାହାର ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅନେକ ଲୋକ ଆଗକୁ ଆସିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଦ୍ୱାରା ଜୀବିକାର ନୂତନ ସୁଯୋଗ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ | କେରଳର ଗୀତା ସାଲିଶ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ | ଯିଏ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ଗତବର୍ଷ ଘରୁ ଆଚାର ଏବଂ ଘିଅ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଆଉ ଆଜି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ ସେ ଗୁଜୁରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ନିଜର ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ପିଲାଦିନରୁ ଗୀତାଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ରୋଷେଇ କରିବାର ଏପରି ଦକ୍ଷତା ଅଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆଜି ତାଙ୍କ ହାତର ଯାଦୁକୁ ସମସ୍ତେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି |

ସୂଚନା ମୁତାବକ ପ୍ରାୟ ସାତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେ ଥ୍ରୀସୁରରେ ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଚଳାଉଥିଲେ | ତେବେ କିଛି ଅସୁବିଧା ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଗୀତା କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଦେଖିପାରୁନଥିବାରୁ ଅନେକ ଲୋକ ମୋର ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମୋ ସ୍ୱାମୀ ମୋତେ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ଯେହେତୁ ମୁଁ ଅତୀତରେ ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଚଳାଉଥିଲି, ମୋର ରନ୍ଧନ ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିଲା, ସେ ମୋତେ ଘରୁ କାମ କରିବାର ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ। ”ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ସାଲିଶ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ମେଡ଼ିସିନ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେଟିଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେ ବ୍ୟବସାୟରେ ଗୀତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ସାଲିଶ କୁହନ୍ତି, “ଗୀତା ଜଣେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ମହିଳା। ଫୋନରେ ଅର୍ଡର ନେବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅର୍ଡର ପ୍ୟାକ୍ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସେ ନିଜେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆରାମରେ କରନ୍ତି | ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରୁଛି’।

ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଗୀତା ଅଣ୍ଡା ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ​​| ସେ କିଛି କୁକୁଡ଼ା ପାଳିଲେ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଦୋକାନରେ ଅଣ୍ଡା ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ ହେତୁ ତାଙ୍କର ଅଣ୍ଡା ବିକ୍ରି ହୋଇପାରୁନଥିଲା | ଗୀତା କୁହନ୍ତି, “ମୁଁ ପ୍ରତି ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ଟି ଅଣ୍ଡା ପାଉଥିଲି। ଯେତେବେଳେ ସେଗୁଡିକ ବିକ୍ରୟ ହୋଇନଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମୋ ମନରେ ଆଚାର ତିଆରି କରିବାର ଚିନ୍ତା ଆସିଲା ଏବଂ ତା’ପରେ ଆମେ ଆଚାର ତିଆରି କରି ଜଣାଶୁଣା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲୁ | ଏହି ଉପାୟରେ ମୁଁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଅର୍ଡର ପାଇଥିଲି’ । କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ସେ ‘ହୋମ୍ ଟୁ ହୋମ୍’ ନାମକ ଏକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ବିକ୍ରୟ ବନ୍ଦ କରି ଅଣ୍ଡା ଆଚାର ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ | ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ଗୀତା ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲେ ​​| ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟରୁ ମାସକୁ ୪୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି।