‘ଫନୀ’ କରିଦେଲା ଦାଣ୍ଡର ଭିକାରୀ…ଉଜୁଡି ଗଲା ସୁରଥଙ୍କ ସଂସାର..ଘର ଦେବେ ବୋଲି କହି ଭୁଲିଗଲେ ସରକାର…ବେସାହାରା ହୋଇ ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତିକୁ ଆପଣେଇନେଲେ ପୂରା ପରିବାର

267

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଫନୀ ବାତ୍ୟାକୁ ୮ମାସ ପୁରିଲା । ବାତ୍ୟା କାହା ପାଇଁ ସର୍ବନାଶ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କାହା ପାଇଁ ପୂଷମାସ ସଦୃଶ ହୋଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ତ୍ରୁଟିପୁର୍ଣ୍ଣ ତଦନ୍ତ ଯୋଗୁଁ ବେସାହରା ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ବହୁ ପରିବାର । ଆଉ ଏଭଳି ହିଁ ଏକ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିନ ନିମାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଲଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତର ଆମରଙ୍ଗ ଗାଁରେ । ଯେଉଁଠି ଏକ ପରିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ତୃଟିପୁର୍ଣ୍ଣ ତଦନ୍ତର ଶିକାର ହୋଇ ମୁଣ୍ଡଗୁଞ୍ଜିବା ପାଇଁ ଘରଖଣ୍ଡେ ତୋଳିବା ତ ଦୂରର କଥା ପେଟକୁ ଦାନା ଗଣ୍ଡେ ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତିକୁ ଆଦରି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଆମରଙ୍ଗଗାଁର ସୁରଥ ବେହେରା । ଜଣେ ଦିନମଜୁରୀଆ ପରିବାର । ପରିବାର କହିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପୁଅ । ଫନୀ ବାତ୍ୟାରେ ସର୍ବହରା ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ସୁରଥଙ୍କ ପରିବାର । କାହିଁକି ନା ମୁଣ୍ଡଗୁଞ୍ଜିବା ପାଇଁ ଥିବା ସୁରଥଙ୍କ ଝାଟିମାଟି ଘରଖଣ୍ଡିକ ବାତ୍ୟାରେ ସଂପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ଘରଭଙ୍ଗା ତାଲିକାରେ କଚ୍ଚାସିଭିୟର ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସୁରଥଙ୍କୁ ୯୫,୨୦୦ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ମିଳିଛି ମାତ୍ର ୫ ହଜାର ୨୦୦ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପକ୍କା ଆଶିଂକ କ୍ଷତି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ଏହି ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସହାୟତା ରାଶିରେ ସେ ଭୋକିଲା ପେଟକୁ ଦାନା ଯୋଗଡ଼ରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଆଉ ଏବେ ଘରଖଣ୍ଡିଏ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସାତସପନ ହୋଇଯାଇଛି । ମୁଣ୍ଡଗୁଞ୍ଜିବା ପାଇଁ ଘରଖଣ୍ଡିଏ କରିବା ସହିତ ଭୋକ ମେଂଟାଇବା ପାଇଁ ସୁରଥଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପିଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତିକୁ ଆପଣେଇ ନେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ରାଜସ୍ୱ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ତ୍ରୁଟିପୁର୍ଣ୍ଣ ତଦନ୍ତ ଏବଂ ଲାଂଚଖୋର ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ଥିଲାବାଲା ମାଲେମାଲ ହେଉଥିବା ବେଳେ ନିରାଶ୍ରୟ ଦାଣ୍ଡର ଭିକାରୀ ହୋଇଯାଉଛି । ତେବେ ଶୁଣସରକାର ମାଧ୍ୟମରେ ସୁରଥ ବେହେରାଙ୍କ କରୁଣ କାହାଣୀ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଉଦ୍ୟମ କେତେଦୂର ଫଳପ୍ରଦ ହେଉଛି ତାହା ଭବିଷ୍ୟତ ହିଁ କହିବ?

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.