କରୋନା ମହାମାରୀ କାଳରେ ବଢୁଛି ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଘରୋଇ ହିଂସା

145

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ମହାମାରୀ କେବଳ ଆର୍ଥିକ, ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଭାବେ ବିଶ୍ୱକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିନାହିଁ । ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଘରୋଇ ହିଂସାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆମେ ୨୫ ନଭେମ୍ବରକୁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ଭାବରେ ୦୮ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପାଳନ କରୁଛୁ, ତଥାପି ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ପ୍ରକାର ଅପରାଧ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହିଂସା ପ୍ରଚଳିତ ଅଛି । ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ହେଉଛି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସାକୁ ରୋକିବାକୁ ସଚେତନ କରିବା ।

ବିଶ୍ୱରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଘରୋଇ ହିଂସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଟିଳ ପରିସ୍ଥିତି କାରଣ ଘରୋଇ ହିଂସାରେ ପୀଡିତ ମହିଳାମାନେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ସହ ଘର ଭିତରେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଜାତିସଂଘ ମହିଳା ସେଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସାକୁ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ୫ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଶହ ତିରିଶ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନେ ହତ୍ୟା କରନ୍ତି । ତାଲା ପକାଇବାର ପ୍ରତି ତିନିମାସ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ପନ୍ଦର ଲକ୍ଷ ମହିଳା ହିଂସା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ପାରିବାରିକ ହିଂସା ବିଷୟରେ ଏକ ବୃଦ୍ଧି ରିପୋର୍ଟରେ ପଚାଶଟି ଦେଶ କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯୋଜନାରେ ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ଏକତ୍ର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ଛୋଟ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ ଯାହା କେବଳ ସମାଜର କିଛି ଅଂଶରେ ଘଟିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାମାରୀ ଅନୁପାତର ଏକ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ଯାହା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି ।

ଆମେ ସମାଜକୁ ଅନୁଭବ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଘରୋଇ ହିଂସା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ, ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଆଚରଣ ଏବଂ ନୈତିକ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଆମକୁ ବୁଝିବାକୁ ହେବ ଯେ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅଧିକାର ପାଇବା କଥା ଯାହା ପୁରୁଷମାନେ ପାଉଛନ୍ତି । ଜାତିସଂଘ ମହିଳା ସେଲ୍ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହି କୋଭିଡ୍ -୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସା ର ଛାୟା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି । ଏକାଡେମିକ୍ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଅଭିନେତା କାଟା ୱପନ୍ସଲେଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ ୬୦ ସେକେଣ୍ଡ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଯାହା ଅନେକ ମାନବିକ କାରଣ ରଚନା କରିଛି । ଏହା ମୁଖ୍ୟତ କୋଭିଡ -୧୯ ସମୟରେ ଘରୋଇ ହିଂସାର ଭୟାବହତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲା ।

(ଏହି ସମ୍ପାଦକୀୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀ ମନୀଷା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ମତ)

Comments are closed.