କଂଗ୍ରେସ  ନେତା  ଦିଗବିଜୟ  ସିଂହଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ବିବାଦ । କହିଲେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ୩୭୦ ଧାରା ନେଇ ପୁନଃବିଚାର କରିପାରେ କଂଗ୍ରେସ 

221

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ବରିଷ୍ଠ  କଂଗ୍ରେସ  ନେତା  ତଥା  ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର  ପୂର୍ବତନ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  ଦିଗବିଜୟ  ସିଂହଙ୍କୁ  ଏକ  ବୟାନକୁ ନେଇ  ଆରମ୍ଭ  ହୋଇ  ଯାଇଛି  ବଡ  ବିବାଦ  ।  କ୍ଲବ୍  ହାଉସ  ଚ୍ୟାଟ୍ରେ  ଜଣେ  ପାକିସ୍ତାନୀ  ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ  ଦିଗବିଜୟ  ସିଂହ  କହିଛନ୍ତି  ଯେ,  ଯଦି  କଂଗ୍ରେସ  ସତାକୁ  ଆସେ  ତାହାଲେ  ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ  ଧାରା  ୩୭୦କୁ  ପୁନଃ  ଲାଗୁ  କରିବା  ଦିଗରେ  ବିଚାର  କରିବେ  ।  ତାଙ୍କର  ଏହି  ବୟାନକୁ  ନେଇ  ପୁଣିଥରେ  ବିଜେପିର  ଟାର୍ଗେଟ୍ରେ  ଆସି  ଯାଇଛନ୍ତି  ଦିଗବିଜୟ ।

ବରିଷ୍ଠ  କଂଗ୍ରେସ  ନେତା  ଦିଗ୍ବିଜୟ  ସିଂହଙ୍କ  କ୍ଲବ  ହାଉସ୍  ଚ୍ୟାଟ୍  ଭାଇରାଲ  ହେବା  ପରେ  ତାଙ୍କ  ବୟାନକୁ  ନେଇ  ଆରମ୍ଭ  ହୋଇ  ଯାଇଛି  ବିବାଦ  ।  ଏହି  ଚ୍ୟାଟ୍  ବେଳ  ଜଣେ  ପାକିସ୍ତାନୀ  ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ  ଦିଗ୍ବିଜୟ  ସିଂହ  କହିଛନ୍ତି  ଯେ, ଦେଶରେ  କଂଗ୍ରେସ୍  କ୍ଷମତାକୁ  ଫେରିଲେ  ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ  ଧାରା  ୩୭୦  ପୁନଃ  ଲାଗୁ  କରିବା  ଉପରେ  ବିଚାର  କରିପାରେ  ।  ଦିଗ୍ବିଜୟ  ସିଂହଙ୍କ  ଏହି  ବୟାନକୁ  ନିନ୍ଦା  କରିଛି  ବିଜେପି  ।

ସେପଟେ  ବିଜେପିର ସମାଲୋଚନା ପରେ ଦିଗ୍ବିଜୟ  ସିଂହ  ଟ୍ୱିଟ୍  କରି  କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପାଠୁଆଙ୍କୁ  ମୁଁ  ପାଠ  ପଢାଇ  ପାରିବିନି  ।  ସେପଟେ  ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର  ପୂର୍ବତନ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  ଫାରୁକ୍  ଅବ୍ଦୁଲ୍ଲା ଦିଗ୍ବିଜୟ  ସିଂହଙ୍କୁ  ଧନ୍ୟବାଦ  ଜଣାଇଛନ୍ତି  ।  ଧାରା  ୩୭୦  ଉପରେ  ଦିଗ୍ବିଜୟ  ସିଂହ  ଆଲୋଚନା  କରିଥିବାରୁ  ତାଙ୍କୁ  ଧନ୍ୟବାଦ  ଜଣାଇଛନ୍ତି  ଫାରୁକ୍  ଅବ୍ଦଲ୍ଲା  ।  ଜମ୍ମୁ- କାଶ୍ମୀରର  ଜନତାଙ୍କ  ଦୁଃଖ  ସେ  ବୁଝିପାରିଥିବା  ଫାରୁକ  ଅବ୍ଦୁଲ୍ଲା  କହିଛନ୍ତି  ।

କେନ୍ଦ୍ର  ସରକାର  ୫ ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୧୯ ରେ  ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ  ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର  ପାହ୍ୟ  ଯୋଗାଉଥିବା  ଧାରା  ୩୭୦କୁ  ଉଚ୍ଛେଦ  କରିଥିଲେ  । ଏହାସହ  ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର  ଓ  ଲଦାଖକୁ  ଦୁଇଟି  ଭିନ୍ନ  ଭିନ୍ନ  କେନ୍ଦ୍  ଶାସିତ  ଅଂଚଳ  ଭାବେ  ଘୋଷଣା  ହୋଇଥିଲା  ।

Comments are closed.