କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜନୀତିରେ ଲୋଟା । ମରୁଡି ସହାୟତା ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟକୁ ଲୋଟା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲୋଟା ଦେଇଥିବା କଂଗ୍ରେସରେ ଅଭିଯୋଗ

89

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୬ ଓ ମେ ୬ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହେବ । ଉଭୟ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଜିତିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଭଳି କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପିଇବା ପାଣି କିମ୍ବା ଘରେ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ‘ଲୋଟା’ ଏବେ ବି ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇ ରହିଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଏହାକୁ କନ୍ନଡ ଓ ତେଲୁଗୁ ଭାଷାରେ ‘ଚୋନ୍ୱୁ’ ବା ‘ଚେମ୍ବୁ’ କୁହାଯାଏ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ କଂଗ୍ରେସ ସୋସିଆଲ ସାଇଟ୍ ‘ଏକ୍ସ’ରେ ‘ଲୋଟା’ର ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରି ବିଜେପିକୁ ଲଗାତାର ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି ଏବଂ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବିଜେପି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପ୍ରତି ଭେଦଭାବ କରୁଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ କରୁନାହିଁ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମରୁଡ଼ି ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଅନେକ ଥର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିରୋଧୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କର୍ଣ୍ଣାଟକକୁ କେବଳ ଏକ ଖାଲି ଲୋଟା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାର ଉପଯୁକ୍ତ ସମାଧାନ ହେଉଛି ସେହି ଖାଲି ପାତ୍ରକୁ ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦେବା । ବାରମ୍ବାର ନିବେଦନ ସତ୍ତେ୍ୱ ମରୁଡ଼ି ସହାୟତା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରୁନଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ ଅଣଦେଖା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପ୍ରତି ବିଜେପିର ଘୃଣା ଚରମ ସୀମାରେ ପହଂଚିଛି । ନିର୍ବାଚନରେ ଏହାର ଜବାବ କନ୍ନଡିଗାମାନେ ଦେବେ ବୋଲି ଦଳ କହିଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏଆଇସିସି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ରଣଦୀପ ସିଂହ ସୁରଜେୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ବିଜେପି ଏବଂ ଜେଡିଏସର ୨୭ ଜଣ ସାଂସଦ ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ଲୋଟା ଦେଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ବିଜେପି ସମର୍ଥକମାନେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ବିଜେପି ସମର୍ଥକ ଚଲୁଭେଗୌଡ଼ା ଏଚ୍ ଏନ୍ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ତୁମର ଲୋଟା ଏବେ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି ଏବଂ ଏବେ ତୁମେ ଏହାକୁ ଧରି ଭିକ୍ଷାବୃତି କରିହା ଆରମ୍ଭ କରିଛ । ଦୁଃଖର ବିଷୟ ଯେ ଆମ ପଡ଼ୋଶୀ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଭଳି । ଅନ୍ୟତମ ଧନୀ ରାଜ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କୋଷାଗାର ଖାଲି କରିବାର ଶ୍ରେୟ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରକୁ ମିଳିବ ।