ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆ ଉପରେ ଆମେରିକାର ଭୟଙ୍କର ଆକ୍ରମଣ  : ଆମେରିକା ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଯୁଦ୍ଧ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଲା

94

ଇରାନ ସେନା ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ସାମରିକ ବେସ୍ ରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବାହାର କରାଯାଇ ଅନ୍ୟତ୍ର ଲୁଚାଯାଇଥିବାବେଳେ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଆମେରିକାର ଆକ୍ରମଣରେ ଅନେକ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଏବଂ କିଛି ସୈନ୍ୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଆମେରିକା ସହିତ ବଢୁଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ ହର୍ମୁଜ ଉପକୂଳ ନିକଟରେ ଚାରିଟି ପରମାଣୁ ପାୱାର ପ୍ଳାଣ୍ଟ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଜୋର୍ଡାନରେ ଥିବା ଆମେରିକୀୟ ବେସ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣର ଆମେରିକା ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଇବା ମାତ୍ରେ B1 ବୋମା ବର୍ଷୀ ବିମାନ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅନେକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସିଧାସଳଖ ଆମେରିକାରୁ ଉଡ଼ିଥିଲା ଏବଂ ୧୨୫ ଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିନାଶକାରୀ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆର ୮୫ ଟି ଟାର୍ଗେଟରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ଭାରତୀୟ ସମୟ ରାତି ୨.୩୦ ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଜୋର୍ଡାନ ବାୟୁସେନା ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନାକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ଆମେରିକାର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କମାଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା କୁଡ୍ସ ଫୋର୍ସର ଇରାନ ସେନା (ଆଇଆରଜିସି) ଏବଂ ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ମିଲିସିଆ ଗୋଷ୍ଠୀର କମାଣ୍ଡ ଆଣ୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ସେଣ୍ଟର, ଗୁପ୍ତଚର ମୁଖ୍ୟାଳୟ, ଡ୍ରୋନ ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଗୋଦାମକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି । ଆମେରିକୀୟ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କମାଣ୍ଡର ଜେନେରାଲ ମାଇକେଲ ଏରିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରହିବ ।ଇରାନ ଉପରେ ପ୍ରଥମେ ଆକ୍ରମଣ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛିଜୋର୍ଡାନରେ ତିନି ଜଣ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ୩୪ ଜଣ ସୈନିକଙ୍କ ଆଘାତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାଇଡେନଙ୍କ ଉପରେ ବହୁତ ବଡ ଚାପ ରହିଥିଲା ।

ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସ୍ ଏବଂ ପେଣ୍ଟାଗନ୍ ରେ  ଇରାନକୁ ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବ ନା ନାହିଁ ସେନେଇ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ବିତର୍କ ଜାରି ରହିଥିଲା ।

ଜୋର୍ଡାନରେ ଥିବା ଆମେରିକୀୟ ବେସ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ଵ ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ଇରାକ ମିଲିସିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ କାଟେବ ହିଜବୁଲ ନେଇଛି । ଇରାନ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଧମକ ଦେଇଥିଲା ଯେ ଯଦି ଆମେରିକା ଇରାନର ମାଟି ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ ତେବେ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନିଆଯିବ। ଶେଷରେ ବାଇଡେନ ଇରାନ ଭିତରେ ଆକ୍ରମଣ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆରେ ଇରାନର ସାମରିକ ବେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଇରାନ ମିଲିସିଆମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବେସ୍ ରୁ  ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି

ଆମେରିକାର ସାମରିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ସୂଚାଇ ସାରିଛନ୍ତି ଯେ ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆର ମିଲିସିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବ ତେଣୁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳି ନେବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି ।

ଇରାନ ସେନା ସହ ଜଡିତ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ସାମରିକ ବେସ୍ ରୁ  ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବାହାର କରି ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥବା ବେଳେ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଗୁଡିକୁ  ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଇ ଦିଆ ଯାଇଛି ।  ଆମେରିକାର ଆକ୍ରମଣରେ ଅନେକ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଏବଂ କିଛି ସୈନ୍ୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଆମେରିକୀୟ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କମାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି ।

ଇରାନ ତାର ଆଣବିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛି ।

ଚାରିଟି ଆଣବିକ କାରଖାନା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଆମେରିକା ସହିତ ବଢୁଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ ହର୍ମୁଜ ଉପକୂଳ ନିକଟରେ ଚାରିଟି ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଇରାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ମେଗାୱାଟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ । ଇରାନ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହି ଆଣବିକ କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଇରାନର ସ୍ୱଦେଶୀ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ ବିକଶିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲର ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ଇରାନର ଆଣବିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଇରାନରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ୟୁରାନିୟମ୍ ଅଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ପରିଣତ କରିବାର କ୍ଷମତା ହାସଲ କରି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଇରାନ ତାର  ଆଣବିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ରୂପେ ବାହାରକୁ ଦେଖାଉଛି ।