କରୋନା ମୁକାବିଲା : ମୋବାଇଲ ଫୋନକୁ ପରିଷ୍କାର ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ, ଏହା ପଛର କାରଣ କହିଲେ ସୁବ୍ରତ ।

2,356

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । କରୋନାକୁ ନେଇ ବ୍ୟସ୍ତ ବିବତ୍ର ନହୋଇ ଶାନ୍ତ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । କରୋନାକୁ କିଭଳି ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ସେଥିପ୍ରତି ଜୋର ଦେଉଛନ୍ତି ସରକାର । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରତି ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ସମ୍ପର୍କିତ ଟିକିନିକି ତଥ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବା ସହ ସତର୍କ ଓ ସଚେତନ ରହିବାକୁ ବାରମ୍ବାର କୁହାଯାଉଛି । ପୂର୍ବରୁ ହାତ ଧୋଇବା ଓ ନାକ, ପାଟି ଏବଂ ଆଖିରେ ହାତ ନ ମାରିବା ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଆଜି ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ବଡ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ସୁବ୍ରତ ।

ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନକୁ ହାରାହାରି ୨୬୦୦ ଥର ମୋବାଇଲକୁ ଛୁଇଁଥାଏ । ସେହିଭଳି ୭୬ ଥର ମୋବାଇଲକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଯେପରିକି କଲ ଉଠାଇବା, କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା । ତେଣୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନକୁ ମଧ୍ୟ ପରିଷ୍କାର ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଦିନକୁ ୫ରୁ ୬ ଥର ହାଲକା ସାବୁନ ପାଣିରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନକୁ ପୋଛନ୍ତୁ । ମୋବାଇଲ ଫୋନକୁ ଏଣେତେଣେ ଯେପରିକି କାହା ଟେବୁଲ ଉପରେ, ବ୍ୟାଙ୍କ କାଉଣ୍ଟରରେ, ଟ୍ରେନ ଟିକେଟ କାଉଣ୍ଟରରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ଅଫିସର ଟେବୁଲ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ । ମୋବାଇଲ ଫୋନକୁ ସର୍ବଦା ମୁଣିରେ ରଖନ୍ତୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସୁବ୍ରତ ।

Comments are closed.