ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅରୁଣାଚଳ ଗସ୍ତ ପରେ ଚୀନ୍ ହଡ଼ବଡ଼ । ୩୦ ଟି ସ୍ଥାନର ନାମ ବଦଳେଇ ଦେଇଛି

142

ଚୀନ୍ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୩୦ ଟି ସ୍ଥାନ ଯାହାର ନାମ ବଦଳେଇ  ଚାଇନିଜ ନାମରେ ନାମିତ କରିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଟି ଆବାସିକ କ୍ଷେତ୍ର, ୧୨ ଟି ପର୍ବତ, ଚାରିଟି  ନଦୀ, ଗୋଟିଏ ହ୍ରଦ, ଗୋଟିଏ ପାସ୍ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଖାଲି ସ୍ଥାନ । ଚୀନ୍ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏହାର ଅଂଶ।

ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଆଉ ଏକ ବିବାଦୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୩୦ ଟି ସ୍ଥାନକୁ ନିଜର ବୋଲି କହିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଚାଇନିଜ୍ ନାମରେ ନାମିତ କରିଛି । ଚୀନ୍ ପୂର୍ବରୁ ଦାବି କରିଆସୁଛି ଯେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏହାର ଅଂଶ, ଜାହା ଉପରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ  ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିକଟରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛି ଯେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଆମର ଅଂଶ ଥିଲା ଓ ଅଛି  ଏବଂ ରହିବ ।

ଭାରତ ଚୀନ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିରୋଧରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଜବାବ ଦେଇଆସୁଛି । ଯଦିଓ ଚୀନ୍ ତା’ର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉନାହିଁ । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ସେ ତାହାର ଦାବି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିସ୍ତାର କରି ଚାଲିଛି । ଚୀନ୍‌ର ନାଗରିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ନାମ ଏବଂ ଜିଓ-ଲୋକେସନ ସେୟାର କରିଛି । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୩୦ ଟି ସ୍ଥାନ ଉପରେ ଚୀନ୍ ଅବୈଧ ଦାବି କରିଛି । ସେଠାରେ ୧୧  ଟି ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳ, ୧୨  ଟି ପର୍ବତ, ଚାରି ନଦୀ, ଗୋଟିଏ ହ୍ରଦ, ଗୋଟିଏ ପାସ୍ ଅଛି। ଆଉ ଏକ ଖାଲି ଜମି ଅଛି ।

ଚୀନ୍ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ନାମ ବଦଳାଇଲା । 

ଚୀନ୍ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ନିଜର ବୋଲି କହିଛି ଏବଂ ଏହାର ନାମ ଜିଜଙ୍ଗ ବୋଲି କହିଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଚାଇନା ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସୂଚନା ମୁତାବକ ଚୀନ୍ ନାଗରିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର 30 ଟି ସ୍ଥାନର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ଯାହାକୁ ସେ ଜିଜଙ୍ଗ କିମ୍ବା ତିବ୍ଦତର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି କହୁଛି ।  ଯେଉଁଥିରେ ୧୧ ଟି ଆବାସିକ କ୍ଷେତ୍ର, ୧୨ ଟି ପର୍ବତ, ଚାରି ନଦୀ, ଗୋଟିଏ ହ୍ରଦ, ଗୋଟିଏ ପାସ୍ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଖାଲି ଜମି ଅଛି । ତଥାପି, ଯେଉଁ ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ନାମ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକର ନାମ ଚାଇନିଜ୍ ଅକ୍ଷର, ତିବ୍ଦତୀୟ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟରେ ଅଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପରେ ଦାବି କଲା ଚୀନ

ନିକଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ସେଲା ଟନେଲର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍ ଘାବରେଇ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର କର୍ଣ୍ଣେଲ ଝାଙ୍ଗ ଜିଆଓଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅରୁଣାଚଳ ଭାରତୀୟ ନେତାଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି । ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ବିବୃତ୍ତି ବାହାରିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ ଜିଜଙ୍ଗ (ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଚାଇନିଜ୍ ନାମ) ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଭାରତର ତଥାକଥିତ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଦାବିକୁ କଦାପି ଗ୍ରହଣ କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାକୁ କଡା ବିରୋଧ କରିବ।ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତିତେବେ ଭାରତ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଚୀନ୍‌କୁ କଡା ଜବାବ ଦେଇ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଏଭଳି ଦାବିକୁ ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିସାରିଛି । ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଏହାର ଅଂଶ ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ବେଜିଂ ଯେତେଥର ଏହାର ଅବୈଧ ବିକୁ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରେ ନା କାହିଁକି, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର  ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଆମର କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ନାହିଁ ।  ଏହା ଭାରତର ଥିଲା , ଅଛି ଏବଂ ରହିବ ।