କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପହାର । ଅଟକି ରହିଥିବା ଭତ୍ତା ଉପରେ ବଡ ଖବର

488

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ଡିସେମ୍ବରରେ ମୁଂଜୁରୀ ପାଇବ ହେବ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅଟକି ରହିଥିବା ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା  । ଏହାସହ କେନ୍ଦ୍ରୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତର୍ର ୩୧ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।  ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ଏହା କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ୪ ମାସର ଡିଏ ବକେୟା ସହ ଏହି ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ମିଳିବ ।

୧୮ ମାସ ଧରି ଅଟକି ରହିଥିବା ଡିଏ ବକେୟା (ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବକେୟା) ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇନଥିବାବେଳେ  ଡିସେମ୍ବରରେ , ନୂଆଁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ବକେୟା ଡିଏ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, କର୍ମଚାରୀ, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ତାଲିମ ବିଭାଗ ଏବଂ ଖର୍ଚ୍ଚ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଜେସିଏମର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହା ଡିଏ ବକେୟା ଦେୟର ଏକକାଳୀନ ଦେୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେବେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପେନସନଭୋଗୀମାନେ ଏହି ମାମଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଦାବି କରିଥିଲେ।  ଏନେଇ  ବିଚାର କରିବାକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଥିଲେ ସରକାର ।

କେତେ ମିଳିବ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା?

ନ୍ୟାସନାଲ କାଉନସିଲ ଅଫ୍ ଜଏଣ୍ଟ କନସଲଟେଟିଭ ମେସିନାରୀ (ଜେସିଏମ)ର ସଚିବ ଶିବ ଗୋପାଳ ମିଶ୍ରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଲେଭେଲ-୧ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏ ବକେୟା ୧୧,୮୮୦ ରୁ ୩୭,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିବ । ଡିଏ ବକେୟା ଥିବାରୁ ସ୍ତର-୧୩ କର୍ମଚାରୀ୧ ଲକ୍ଷ ୪୪ ହଜାର ୨୦୦ ରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୧୮ ହଜାର ୨୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇବେ । ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା (ଡିଏ)ରେ ସୁଧାର କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି  ।