ଟିକାକରଣକୁ ନେଇ ଆକ୍ସନମୋଡରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ୩ ଦିନରେ ୩ ନିଷ୍ପତ୍ତି । ଆଜି ୭୪ କୋଟି ଖୋରାକ ଟିକା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବୁକିଂ କଲେ ।

166

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଦେଶର କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଲହର , ଭୂତାଣୁର ଲକ୍ଷଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କୁ ନଜର କଲେ ଆମେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବା ଯେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ସଂକ୍ରମଣ ବି ଆସିପାରେ । ଏଥିରୁ ଦେସବାସୀଙ୍କୁ କେବଳ ଟିକାକରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିହେବ. ଯାହାକି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତ । ଟିକାକରଣ ଜରୁରୀ ଏକଥା ବିରୋଧି ଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବାରମ୍ବାର ସରକାରକୁ ଚାପରେ ପକାଇବା ଫଳରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟିକାକରଣକୁ ନେଇ ୩ ଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିସାରିଲେଣି ।

ନୀତି ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଡ. ବି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି କି କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ୭୪ କୋଟି ଟିକାର ଖୋରାକ ବିଭିନ୍ନ ଟିକା ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ମାନଙ୍କୁ ଅର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହରେ କିଛି ରାଜ୍ୟ ଦାବି କରିଥିଲେ କି କେନ୍ଦ୍ର ଟିକା କିଣି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଆବଣ୍ଟିତ କରୁ । ଏନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୋଭିସିଲ୍ଡ କମ୍ପାନୀକୁ ୨୫ କୋଟି ଖୋରାକ, କୋଭାକ୍ସିନ କମ୍ପାନୀକୁ ୧୯ କୋଟି ଓ ଇ-ବାୟୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ପାଦନ ହେବାକୁ ଥିବା ୩୦ କୋଟି ଟିକାର ଖୋରାକ ବୁକିଂ କରାଯାଇଛି । ଏହି ୭୪ କୋଟି ଟିକା ଖୋରାକର ମୋଟି ମୂଲ୍ୟର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କମ୍ପାନୀ ମାନଙ୍କୁ ଅଗ୍ରୀମ ଦେବେ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଆଉକିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ରଣଦୀପ୍ ଗୁଲେରିଆ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ତୃତୀୟ ଲହର ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବେସି ବିପଦ ଆଣିବ ସେନେଇ କିଛି ଡାଟା ନାହିଁ ।

କହିରଖୁ କି ପ୍ରଥମ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର ସମସ୍ତ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ମାଗଣା ଟିକା ଯୋଗାଇବା ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ପରେ , ଗତକାଲି ଟିକାକରଣର ତାରଖ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଆଜି ୭୪ କୋଟି ଟିକା ବୁକିଂ କରିବା ଦେଶର ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ଦ୍ରୁତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

Comments are closed.