ଆଉ ଏକ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ: କନସୋର୍ଟିୟମ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୭ ହଜାର ୯୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ; ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ ଭିତ୍ତିକ ଟ୍ରାନ୍ସଷ୍ଟ୍ରଏ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଃ କଂପାନୀ ଠକେଇ କରିଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ତଥ୍ୟ

317

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକରେ ଠକେଇ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ନୀରବ ମୋଦି ଓ ମେହୁଲ ଚୌକସି ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୧୩ ହଜାର କୋଟି ଠକିନେବା ଭଳି ଆଉଏକ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଭିତିକ ଟ୍ରାନ୍ସଷ୍ଟ୍ରଏ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନି କନସୋର୍ଟିୟମ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୭ ହଜାର ୯୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ତେଣୁ ଏହି କମ୍ପାନି ବିରୋଧରେ ଶୁକ୍ରବାର ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ- ସିବିଆଇ ।

ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି, ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକରୁ ଯେତିକି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ କରିଛନ୍ତି ଏହି ମାମଲା ତାଠାରୁ ବଡ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ନୀରବ ମୋଦି ୭ ହଜାର ୭ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକି ଭାରତରୁ ପଳାୟନ କରିଥିଲେ । ଏବେ ସେ ଲଣ୍ଡନ ଜଲେରେ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର । ହେଲେ ଏହି ମାମଲାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଟ୍ରାନ୍ସଷ୍ଟ୍ରଏ କମ୍ପାନୀ ରାଜପଥ, ପୋଲ, ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏପରିକି ମେଟ୍ରୋ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ତୈଳ ଓ ବାଷ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର କରିଥାଏ । ଠକେଇ ବାବଦ କାଗଜପତ୍ର ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ସିବିଆଇ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସମେତ ଗୁଂଟୁରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରିଛି ।

Comments are closed.