ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ୍ ଭଙ୍ଗା ପରେ କ୍ୟାବିନେଟରେ କଣ ହୋଇଥିଲା ଆଲୋଚନା, ନିଜ ପୁସ୍ତକ ମାଧ୍ୟମରେ ଖୁଲାସା କଲେ ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦ

161

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ୧୯୯୨ ଡିସେମ୍ବର ୬ ତାରିଖରେ ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ ଭଙ୍ଗାଯିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା । ଏନେଇ ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀ ତକ୍ରାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପିଭି ନରସିହ୍ମା ରାଓ କେମିତି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ? ନରସିହ୍ମା ରାଓ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ କି “ଦୟାକରି ଆପଣମାନେ ଆପଣଙ୍କ ସହାନୁଭୂତି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ” ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦ ନିଜ ପୁସ୍ତକ ‘ସନରାଇଜ ଓଭର ଅଯୋଧ୍ୟା: ନେସନହୁଡ ଇନ ଓଭର ଟାଇମ୍ସ’ରେ ଏନେଇ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି ।

ଖୁର୍ସିଦ କହିଛନ୍ତି କି, ଏହି ବିଧ୍ୱଂସର ତକ୍ରାଳ ଝଟକା ଧିରେ ଧିରେ ଏକ ପ୍ରକାର ବିସ୍ମୟରେ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା । ବିଧ୍ୱଂସ ୬ ଡିସେମ୍ବର ରବିବାର ଦିନ ହୋଇଥିଲା ଓ ତା ପରଦିନ ସକାଳେ ସଂସଦ ଭବନର ଏକ ଭୂତଳ କୋଠରୀରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦର ଭିଡ ଜମିଥିଲା । ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦାସ ଥିଲେ ଓ ସଭାରେ ପୁରା ଉଦାସ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା ।

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ କଲ୍ୟାଣ ସିଂଙ୍କ ସରକାରକୁ ସେହି ଡିସେମ୍ବର ୬ ତାରିଖରେ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଓ ଏହାର ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ପରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ସରକାରକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ଖୁର୍ସିଦ ତାଙ୍କ ବହିରେ ଏହା ବି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୬ ତାରିଖ ରାତିରେ ସେ ଓ ଅନ୍ୟ କିଛି ଯୁବ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜେଶ ପାଇଲଟଙ୍କ ବାସ ଭବନରେ ଖବର ବୁଝିବାକୁ ଏକତ୍ରୀତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେମାନେ ଜାଫର ସରିଫଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନ ସଚିବ ଏ.ଏନ ବର୍ମାଙ୍କ ଫୋନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ କି ତୁମେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କର ଓ “ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛି ଓ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି କି ରାଜେଶ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରୁପରେ ସାମିଲ କରାଯାଉ ଯେଉଁ ଗ୍ରୁପ ଫୈଜାବଦ ପାଇଁ ଉଡାଣ ଭରୁଛନ୍ତି ” ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଇତିହାସ ଉପରେ ତାଙ୍କର ମୋହର ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଓ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଶେଷ ପୃଷ୍ଟାକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।