ଭିସା ନିୟମରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲା ବ୍ରିଟେନ । କେଉଁ  ଭାରତୀୟମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ?

78

ବ୍ରିଟେନ ଏହାର ଭିସା ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ଯଦିଓ ଏହା ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ କିନ୍ତୁ ଭାରତ, ଯେଉଁଠାରୁ ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ, ଚାକିରି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଯାଆନ୍ତି ।  ଏହା ନୂତନ ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ବ୍ରିଟେନରେ ନୂତନ ନିୟମ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୨୦୨୪ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।ବ୍ରିଟେନରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରତିଧ୍ଵନି  ଅନେକ ଦେଶରେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଭାରତରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ବ୍ରିଟେନକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ରୁଷି ସୁନକଙ୍କ ସରକାର କିଛି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ବ୍ରିଟେନକୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସେଠାକୁ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହାପରି କଠୋର କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ମଧ୍ୟ ଅଛି । ବ୍ରିଟେନ ସରକାର କୁଶଳୀ ଚାକିରି(ସ୍କିଲଡ୍ ଜବ) ପାଇଁ ପାରିଶ୍ରମିକରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନକୁ ଆସୁଥିବା କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ  ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ରହିଛି ।  ଏହି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମେଡିକାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏବଂ ଅନେକ ଛାତ୍ର ଗତ ବର୍ଷ ବ୍ରିଟେନର ଭିସା ନେଇଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ବ୍ରିଟେନକୁ ଭିସା ଆବେଦନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟମାନେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥିଲେ । ଛାତ୍ର ଭିସା ବର୍ଗରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶ ଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନେ ନୂତନ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଭିସା ସ୍କିମ୍ ରେ ବ୍ରିଟେନକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧୀନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନୁଦାନର ପ୍ରାୟ ୪୩  ପ୍ରତିଶତ ଅନୁଦାନ ଭାରତୀୟମାନେ ନେଇଥିଲେ ।

କେତେ ଭାରତୀୟ ଭିସା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ? 

ଗତ ବର୍ଷ ବ୍ରିଟେନରେ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରାୟ ୯  ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଗତ ବର୍ଷ ବ୍ରିଟେନରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଦେଖାରଖା(କେୟାର ଟେକର) ଭିସା ବୃଦ୍ଧିରେ ଦୁଇଗୁଣରୁ ଅଧିକ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ବ୍ରିଟେନରେ ଭିସା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭାରତ, ନାଇଜେରିଆ ଏବଂ ଜିମ୍ବାୱେରୁ ଆସିଥିଲେ ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଭିସା ଅନୁଦାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିବା ଭିସାରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଅନୁପାତ ମଧ୍ୟ ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା । ୨୭  ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଭାବରେ ବ୍ରିଟେନ ଭିସା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପଡୋଶୀ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା ।

ରୁଷି ସୁନକ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ରହିଛି

ବ୍ରିଟେନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ନିୟମ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୨୦୨୪ ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ନୂତନ ଇମିଗ୍ରେସନ ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରତିବର୍ଷ ବ୍ରିଟେନକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବ । ଗୃହ ସଚିବ ଜେମ୍ସ କ୍ଲିଭର୍ଲି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଣ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଇମିଗ୍ରେସନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି । ବିଦେଶରୁ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା  ହ୍ରାସ ପାଇଁ ରୁଷି ସୁନକଙ୍କ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପରେ ଅଛନ୍ତି । ବ୍ରିଟେନର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅନେକ ସର୍କଲରେ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଛି । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହା ବ୍ରିଟେନକୁ ଆସୁଥିବା କୁଶଳୀ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବ ।