ପାଲେଷ୍ଟାଇନକୁ ଏକ ଦେଶ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବ ବ୍ରିଟେନ ! : ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡେଭିଡ କାମେରୁନଙ୍କ ବଡ଼ ଖୁଲାସା

108

ବ୍ରିଟେନ, ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସହିତ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ଧାରଣାକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର କଠୋର ବିବାଦର ସମାଧାନ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି  କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି  ଯେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ସ୍ବାଧୀନତା ଏକ ଅପୋଷ ବୁଝାମଣା ସମାଧାନର ଅଂଶ ଭାବରେ ହେବା  ଉଚିତ । ୨୦୦୯ ପରଠାରୁ ଏ ବାବଦରେ  କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ ଆଲୋଚନା ହୋଇନାହିଁ ।

ବ୍ରିଟେନର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଜାରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ହେବା ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ପାଲେଷ୍ଟାଇନୀୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଫଳାଫଳକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ତାଙ୍କ ଦେଶ ପାଲେଷ୍ଟାଇନକୁ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରର ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇପାରେ । ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଡେଭିଡ କାମେରନ୍ ଆଞ୍ଚଳିକ ତିକ୍ତତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଲେବାନନ୍ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାମାସ ଗାଜାରେ ରହିଥିବ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ ।

ବ୍ରିଟେନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାମେରନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସମେତ ବ୍ରିଟେନକୁ ପାଲେଷ୍ଟାଇନକୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ବାଧୀନ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଆରମ୍ଭରେ ହୋଇନପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଶେଷ ନୁହେଁ ।

ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାମେରନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହୁଏତ ଅଳ୍ପ କିଛି ହୋଇପାରେ ଯାହାକୁ ଆମେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭାବରେ ବିଚାର କରୁ, ଯେହେତୁ ଏହା ଏକ ସମାଧାନ ଆଡକୁ ଗତି କରେ, ତାହା ଅଧିକ ବାସ୍ତବ ହୋଇଯାଏ । ଆମେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନବାସୀଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ଭବିଷ୍ୟତ, ନିଜ ଦେଶ ଗଠନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ଏହି ସମ୍ଭାବନା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ବାଧୀନ ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ଧାରଣାକୁ ସମର୍ଥନ ବ୍ରିଟେନ, ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସହିତ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ଧାରଣାକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର କଠୋର ବିବାଦର ସମାଧାନ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ସ୍ବାଧୀନତା ଏକ ବୁଝାମଣା  ସମାଧାନର ଅଂଶ ଭାବରେ ହେବା  ଉଚିତ । ୨୦୦୯ ପରଠାରୁ ଏ ବାବଦରେ କୌଣସି ଠୋସ୍ ଆଲୋଚନା ହୋଇନାହିଁ ।

ଇସ୍ରାଏଲ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନେତାନ୍ୟାହୁ ଏଥିରେ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି

ଇସ୍ରାଏଲ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ୍ ନେତାନ୍ୟାହୁ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନକୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ନିକଟ ଅତୀତରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ସେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ରୋକିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଇସ୍ରାଏଲର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗୀ କ୍ରୟ ନକରି ଏକ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବାର  ପଦକ୍ଷେପ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଅଲଗା କରି ଦେଇପାରେ ଏବଂ ଆଲୋଚନା ଉପରକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଚାପ ପକାଇପାରେ ।

ଗାଜାରେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ

କାମେରୁନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ଗାଜାରେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଶେଷରେ ସ୍ଥାୟୀ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ହେଇ ପାରିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ପାଇଁ ହମାସ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଗାଜା ଛାଡିବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ଆପଣଙ୍କର ଦୁଇ-ରାଜ୍ୟ ଧାରଣାର  ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । କାରଣ ଅକ୍ଟୋବର ୭ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଗାଜା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେଉଛି ।

ଲେବାନନ୍ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଯୋଜନା

ହମାସ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ନେତାମାନେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏନକ୍ଲେଭ ଛାଡିବେ ନାହିଁ । କ୍ୟାମେରନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲେବାନନ୍-ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଲେବାନନ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ହିଜବୁଲା ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସେନା ଗତ ଚାରିମାସ ଧରି ପ୍ରତିଦିନ ଗୁଳି ଚଳାଇ ବ୍ୟାପକ ଯୁଦ୍ଧ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବ୍ରିଟେନ ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଲେବାନନ୍ ସେନାକୁ ତାଲିମ ଦେବ।