ବଲିଉଡର ଖିଲାଡି: ଯେଉଁ ବଙ୍ଗଳାରୁ ବାହାର କରିଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବେ ସେହି ବଙ୍ଗଳାର ମାଲିକ

286

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ବଲିଉଡରେ ନିଜ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଜମାଇପାରିଥିବା ଏପରି ଅନେକ ଆକ୍ଟର ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ଜୀବନ ଅନେକ ସଂଘର୍ଷ କାହାଣୀରେ ଭରପୁର । ଏପରି ଜଣେ ଅଭିନେତା ଯାହାଙ୍କୁ ବଲିଉଡ ‘ ଖିଲାଡି’ ଭାବେ ଜାଣେ । ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏପରି କିଛି ରୋଚକ କଥା ରହିଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବ ନିଶ୍ଚୟ । ବଲିଉଡର ସେନ୍ସେସନ୍ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଯାହାଙ୍କ ଡାକ ନାଁ ଅକ୍କି, ୧୯୬୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ ତାରିଖରେ ପଂଜାବ ଅମୃତସରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ବାପା ହରିୟମ ଭାଟିଆ ଜଣେ ସେନାଧିକାରୀ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ନାଁ ଅରୁଣା ଭାଟିଆ ଯାହାଙ୍କର ନିକଟରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅକ୍ଷୟ ବଲିଉଡର ସବୁଠୁ ଧନୀ ଅଭିନେତା । ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଆଣି ଦେଇଛି ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ।

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଡନ୍ ବସ୍କୋ ସ୍କୁଲରୁ ତାଙ୍କ ପାଠ ପଢ଼ା ଶେଷ କରିଥିଲେ, ଏବଂ ପରେ ସେ ମୁମ୍ବାଇର ଗୁରୁ ନାନକ ଖାଲସା କଲେଜରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଅକ୍ଷୟ କୁମାର କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ପଡୋଶୀ ପୁଅମାନେ କରାଟେ କରୁଥିଲେ, ଏହା ଦେଖି ଅକ୍ଷୟ କୁମାର କରାଟେ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେଜ୍ଝ ଯେତେବେଳେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ତାଙ୍କର ଦଶମ ପୂରଣ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଉପରେ ଜିଦ୍ ଧରି ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟ ଶିଖିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କକକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ବ୍ଲକ ବେଲ୍ଟ ପାଇଲେଜ୍ଝକୋଲକାତା ଢାକାରେ ଟ୍ରାଭେଲ ଏଜେଣ୍ଟ, ହୋଟେଲରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରିବା ପରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସେ କୁନ୍ଦନ ଗହଣା କିଣି ମୁମ୍ବାଇରେ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର କହିଥିଲେ ଯେ କେହି ତାଙ୍କୁ ମଡେଲିଂ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଯାହା ପରେ ସେ ମଡେଲିଂ କରିଥିଲେ। ଆସବାବପତ୍ର ଦୋକାନରେ ପ୍ରଥମ ଫଟୋସୁଟ ପାଇଁ 21000ର ଚେକ୍ ପାଇଲେ। ଥରେ ଯେତେବେଳେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମଡେଲିଂ ସଂପର୍କରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଯାଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କର ବିମାନକୁ ହରାଇ ଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ବ୍ୟସ୍ତ ଯାଇଥିଲେ । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେ ଏକ ମଡେଲ ସଂଯୋଜକଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଫଟୋ ଦେଖାଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ସେଠାରେ ପ୍ରମୋଦ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଫଟୋ ଦେଖି ପ୍ରମୋଦ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମରେ କାମ କରିବାକୁ ପଚାରିଥିଲେ? ତା’ପରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ତାଙ୍କୁ ହଁ କହିଥିଲେ। ଅକ୍ଷୟ କୁମାର 1991 ରେ ହିରୋ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ସୌଗନ୍ଧ” କରିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ଫିଲ୍ମ “ଆଜ” ରେ ଏକ ଛୋଟ ଚରିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଆଜି ବଲିଉଡର ଜଣେ ବଡ ତାରକା, ସେ ମଡେଲିଂ ଦିନରେ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ।

ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏକ କାହାଣୀ ଅଛି । ଥରେ ଅକ୍ଷୟଙ୍କୁ ଏକ ବଙ୍ଗଳାରେ ଏକ ଫଟୋସୁଟ୍ କରିବାକୁ ପଡିଲା, କିନ୍ତୁ ବଙ୍ଗଳାର ରାକ୍ଷୀ ତାଙ୍କୁ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ନାହିଁ, ଏହା ପରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର କାନ୍ଥରେ ସୁଟିଂ କରି ଚଳାଇଲେ। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଯେତେବେଳେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ସମାନ ବଙ୍ଗଳା କିଣିଥିଲେ।

ଅଭିନେତା ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ରାଜେଶ ଖାନ୍ନା ଏବଂ ଡିମ୍ପଲ୍ କାପାଡିଆଙ୍କ ଝିଅ ଟ୍ୱିଙ୍କଲ୍ ଖାନ୍ନାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ନାମ ଅରବ ଏବଂ ନିତାରା।