ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପକାରୀ କିସମିସ୍ । ଖାଇଲେ କ’ଣ ହେବ ଜାଣନ୍ତୁ..

847

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : କିସମିସ ଖାଇବାକୁ ଯେତିକି ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ତାହା ଦେହ ପାଇଁ  ତା’ ଠାରୁ ବି ଅଧିକ ଭଲ । କିସମିସ ସମ୍ପର୍କରେ ଆହୁରି ଗୁଡିଏ କଥା ଅଛି ଯାହା ହୁଏତ  ଆପଣ ଜଣନଥିବେ ।  ଏହାର ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର, ଆପଣ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ । ଏହା ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । କିସମିସରେ ଆଇରନ ମାତ୍ରା ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ, ଯଦି ଏହା ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପରିମାଣ ବଢିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭିଟାମିନ୍ ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।

କିସମିସରେ ମିଳୁଥିବା ଉପାଦାନ : 

କିସମିସରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫାଇବର, ଆଇରନ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ତମ୍ବା, ଭିଟାମିନ୍-ବି 6 ଏବଂ ମାଙ୍ଗାନିଜ୍ ଏବଂ ଅନେକ ଜରୁରୀ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ । କିସମିସରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ସମସ୍ତ ଜରୁରୀ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଏହା ଅନେକ ରୋଗଠୁ ଆମକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ତେବେ କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ରାମବାଣ ସଦୃଶ । ଭିଜାଇଥିବା କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ତେଣୁ, ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଉଠି ୧୦-୨୦ ଗ୍ରାମ କିସମିସ୍ ଭିଜାଇ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

କିସମିସର ଉପକାରିତା : 

୧. କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ କିସମିସ୍ ଅପସାରଣ କରେ :  ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଅମ୍ଳତା ଏବଂ ଥକ୍କାପଣରେ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ କିସମିସ୍ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ ।

୨. ରକ୍ତର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରେ କିସମିସ୍ : କିସମିସରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ମିଳିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ନଥାଏ ।

୩. କିସମିସ୍ ଓଜନ ବଢାଏ : ଯଦି ଆପଣ ପତଳା ଏବଂ ଓଜନ ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ କିସମିସ୍ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ନିୟମିତ ଭିଜାଇଥିବା କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବଢିପାରେ । କିସମିସ୍ ଫ୍ରୁକଟୋଜରେ ଭରପୂର, ଯାହା ଶରୀରର ଓଜନ ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

୪. ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ କରିଥାଏ : ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିରେ ପୋଟାସିୟମ୍ ଭରପୂର ରହିଥାଏ ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

୫. ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ : କିସମିସରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ, ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ, ପ୍ରତିଦିନ ଭିଜାଇଥିବା କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।