ପୁଣି ନବୀନ ନମ୍ବର ୱାନ୍ । ଦେଶର ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକା ଶୀର୍ଷରେ ପୁଣି ନବୀନ । ସି-ଭୋଟର ସର୍ଭେରେ ୮୨.୯୬% ଲୋକ ନବୀନଙ୍କ କାମକୁ ନେଇ କରିଛନ୍ତି ବାଃ ବାଃ

1,511

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ସି ଭୋଟର ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଷ୍ଟେଟ ଅଫ ଦି ନେସନ ୨୦୨୦ –ମେ ସର୍ଭେ ପରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଭେରେ ନବୀନ ୮୨ ଦଶମିକ ୯୬ ପ୍ରତିଶତ ମତ ସହ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି । ଛତିଶଗଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୂପେଶ ବାଘଲେ ୮୧ ଦଶମିକ ଶୂନ ୬ ପ୍ରତିଶତ ମତ ସହ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ରହିଛନ୍ତି । କେରଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରୟ ବିଜୟନ ୮୦ ଦଶମିକ ଦୁଇ ଆଠ ପ୍ରତିଶତ ମତ ସହ ତୃତୀୟରେ ରହିଛନ୍ତି । ଚତୁର୍ଥରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ ରେଡ୍ଡୀ, ପଂଚମରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ, ଷଷ୍ଠରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ରହିଛନ୍ତି । ତେବେ ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ବିଜେପିର କୌଣସି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନାହାଁନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଓଡିଶା ଅଧିକ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିବା କୁହାଯାଇଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହ ଲଢେଇ କରୁଥିବାବେଳେ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା। ସି ଭୋଟର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟତା ୬୫% ଥିବାବେଳେ ଏବଂ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦେଶର ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂସ୍ଥା ସି ଭୋଟରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା “ଷ୍ଟେଟ୍ ଅଫ୍ ଦି ନେସନ୍ ୨୦୨୦: ମେ’ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ୩୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନେଇଥିଲା।

ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା

ନିକଟରେ ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିବା ୬୫.୬୯% ଲୋକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ମୋଦୀଙ୍କୁ ୯୫.୬ ପଏଣ୍ଟ ଦେଇଛି, ତା’ପରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ (୯୩.୯୫) ଏବଂ ଛତିଶଗଡ (୯୨.୭୩) ରହିଛି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ, ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିବା ୫୮.୩୬% ଲୋକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିବାବେଳେ ୨୪.୦୪% କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୬.୭୧% ଆଦୌ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହଁନ୍ତି। ଏହି ସର୍ଭେରେ ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ୨୩.୧୧% ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଥିବାବେଳେ ମୋଦୀ ୬୫.୬୯% ଲୋକଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.