ବରଗଡ଼ ରାଜନୀତିରେ ଅପହରଣ ନାଟକ । ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦକୁ ନେଇ ବଡ଼ଧରଣର ଛକାପଞ୍ଝା । ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଛି ବିଜେଡି, ବିଜେପି ଟଳମଳ ?

316

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ରାଜନୀତିର ଅପହରଣ ନାଟକ । ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ସଭ୍ୟାଙ୍କୁ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିବା ନେଇ ବିଜେପିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବା ଘଟଣାରେ ଆସିଛି ନୂଆମୋଡ । ଆଜି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ସଦସ୍ୟାମାନେ । କହିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କେହି ଅପହରଣ କରିଆଣି ନାହାନ୍ତି । ସେମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସିଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଆଣିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମିଛ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ବିଜେପିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବରଗଡ଼ ରାଜନୀତିରେ ଅପହରଣ ନାଟକ? ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦକୁ ନେଇ ବଡ଼ଧରଣର ଛକାପଞ୍ଝା । ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଛି ବିଜେଡି, ବିଜେପି ଟଳମଳ ? ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ବି ପୂରିନି, ହେଲେ ବଦଳିଯାଇଛି ବରଗଡ଼ ରାଜନୀତିର ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ । ବିଜେପି କବଜାରେ ଥିବା ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଏବେ ଟଳମଳ । ବିଜେପି ଟିକେଟରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ୯ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହେବା ପରେ ଯେଉଁ ନାଟକ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ତାହା ଏବେ ଏକ ଭିନ୍ନ ମୋଡ଼ ନେଇଛି, ଯେତେବେଳେ ଅପହରଣର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଦଳର ସଦସ୍ୟକୁ ଅପହରଣ କରିନେଇଛି ବିଜେଡି । ଏପଟେ ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟା, ପାଲଟା ବିଜେପି ନାଁରେ ଆଣିଛନ୍ତି ସାଂଘାତିକ୍ ଅଭିଯୋଗ ।

ଗତ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦର ମୋଟ୍ ୩୪ଟି ଜୋନରୁ ବିଜେପି ୨୫ଟି ଆସନ ଜିତି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଗଠନ କରିଥିଲା । ଆଉ ବିଜେଡି ମାତ୍ର ୯ଟି ଜୋନରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା । ହେଲେ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ବିଜେପିର ୯ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଦଳ ଛାଡ଼ି ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଆଉ ତା’ ପରଠୁ ବଦଳିଯାଇଛି ପୁରା ଚିତ୍ର । ଏବେ ବିଜେଡି ପାଖରେ ୧୮ ସଦସ୍ୟ ଥିବା ବେଳେ ୧୬କୁ ଖସି ଆସିଛି ବିଜେପିର ସଂଖ୍ୟା । ଆଉ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଗଣିତ ଅନାସ୍ଥା ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି ।

ଆଉ ଏସବୁ ଭିତରେ ଯେଉଁ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା, ସେହି ୯ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଏବେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି ।

ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ (୩୪)
ବିଜେପି ୨୫
ବିଜେଡି ୦୯

ବର୍ତ୍ତମାନ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦର ସ୍ଥିତି
ବିଜେଡି ୧୮
ବିଜେପି ୧୬
ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଗଠନ ସଂଖ୍ୟା ୧୮

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.