ଶେଖ ହସିନା ବନାମ ଖଲିଦା ଜିଆ: ବିରୋଧୀ ଜେଲରେ ବନ୍ଦ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଚାରରେ ବ୍ୟସ୍ତ :  କେମିତି ଚାଲିଛି ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ ?

69

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବାଂଲାଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିରୋଧୀ ଦଳର  ବହୁ ତୁଙ୍ଗ ନେତା  ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ତାଙ୍କ ପ୍ରଚାରରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଉଭୟଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଉଭୟ ଦଳ ସେମାନଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବାଂଲାଦେଶରେ ମତଦାନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି

ନଭେମ୍ବର ୧୬ ରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ

ଜାନୁଆରୀ ୭ ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ

ଢାକା: ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବାଂଲାଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ୧୬ ନଭେମ୍ବରରେ, ବାଂଲାଦେଶର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ୭ ଜାନୁଆରୀ ୨୯୨୪ ରେ ଭୋଟ୍ ତାରିଖ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ନ୍ୟାସନାଲିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ବିଏନପି) ଏଥିରେ ଯେପରି ଭାଗ ନେଇପାରିବ ନାହିଁ ସେପରି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

୨୩ ଅକ୍ଟୋବରରେ, ବାଂଲାଦେଶ ସରକାର ଅନସର ବାଟାଲିୟନ ବିଲ୍ ୨୦୨୩ ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲେ । ଏହି ବିଲ୍ ପାରାମିଲିଟାରୀ ସହାୟକ ବଳ ଅନ୍ସରଙ୍କୁ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା, ଗିରଫ କରିବା ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ପୋଲିସକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ତେବେ ଏହି ବିଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ସମୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ।

ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ କୌଶଳ  ବ୍ୟବହାର କରିବେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଯଦି ଏପରି ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଆୱାମୀ ଲିଗର ଚତୁର୍ଥ ପାଳି ହେବ । ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ତାଙ୍କର ଶେଷ ତିନୋଟି କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଆର୍ଥିକ ସଫଳତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି ।

ରୁପପୁରରେ ଥିବା ୨୪୦୦  ମେଗାୱାଟ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ରୁଷରୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୟୁରାନିୟମ୍ ଆଣୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜାପାନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହଯୋଗ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଟର୍ମିନାଲର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଆୱାମୀ ଲିଗ୍ ନିର୍ବାଚନକୁ ଭୟ କରୁଛି

ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଅନେକ ସଡକ, ରେଳବାଇ, ବ୍ରିଜ ଏବଂ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବାଂଲାଦେଶ ଅନେକ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି କରିଛି । ତେବେ ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ବେ ଆୱାମୀ ଲିଗ୍ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଡରୁଛି । ହାସିନା ସଂସଦରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ତାଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି । କାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ବାଂଲାଦେଶରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଭିସା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବ ବୋଲି ଆମେରିକା ଘୋଷଣା କରିଛି ।

ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ଜେଲ ଗୁଡିକ ଭରି ଗଲାଣି

୧୯୭୫ ରେ ତାଙ୍କ ପିତା ଏବଂ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ହସିନା ଆମେରିକା ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶରେ ତା’ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି ।  ଭିସା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା ସନ୍ଦେହକୁ ଆହୁରି ବଢାଇ ଦେଇଛି ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହାସିନା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳର ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ମହମ୍ମଦ ୟୁନୁସଙ୍କ ଉପରେ  ଆମେରିକା ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ।  ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ପଦ୍ମ ବ୍ରିଜ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହା ପଛର କାରଣ ଦୁର୍ନୀତି ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ୨୮ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଢାକାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବିଏନପି ଦ୍ୱାରା ଏକ ରାଲିର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ରାଲି ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାରେ ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ NNPP କର୍ମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହା ପରେ ହଜାର ହଜାର ରାଜନୈତିକ କର୍ମୀଙ୍କୁ  ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ବାଂଲାଦେଶର ସମସ୍ତ ୬୮ ଟି କାରାଗାର ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଯାଇଛି । ସବୁ ଜେଲରେ ଏବେ କ୍ଷମତାଠୁ କୁ ଦୁଇଗୁଣ କଏଦୀ ଅଛନ୍ତି ।