ମୁହଁରୁ ବାହାରୁଥିବା ଦୁର୍ଗନ୍ଧରୁ ପାଇ ପାରିବେ ଅନେକ ରୋଗର ସଙ୍କେତ !

17

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ଭୁଲ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଏବଂ ଦାନ୍ତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା ନ କରିବା କାରଣରୁ ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୁହଁରୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ । ହେଲେ ଆମେ ଏହାକୁ ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ଭାବି ଅଣଦେଖା କରିଦେଇଥାଉ । ଯଦି ଏହି ସମସ୍ୟାଟି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହେ, ତେବେ ଏହା ଅନେକ ରୋଗର ସଙ୍କେତ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ମୁହଁରୁ ବାହାରୁଥିବା ଦୁର୍ଗନ୍ଧ କେଉଁ କେଉଁ ରୋଗର ସଙ୍କେତକୁ ସୂଚାଏ

କ୍ୟାନ୍ସର ଜନିତ ସମସ୍ୟା :- ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ସ୍ମୋକିଙ୍ଗ୍‌ କରୁଥିବା ବା ତମାଖୁ ସେବନ କରଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସାଧାରଣତଃ ଓରାଲ୍‌ କ୍ୟାନ୍ସରର ଶିକାର ହୋଇଥା’ନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୁହଁରୁ ବହୁତ ଜୋରରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ।

ଇନଡାଇଜେସନ୍‌ ଜନିତ ସମସ୍ୟା – ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍‌ ଠିକ୍‌ ନ ରହିବା କାରଣରୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରରେ ଇନଡାଇଜେସନ୍‌ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ସମସ୍ୟାର ଶିକାର ହୁଏ, ତେବେ ତା’ର ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ।

ଲଂଗସ୍‌ ଇନଫେକ୍ସନ୍‌ ଜନିତ ସମସ୍ୟା – ଲଂଗସ୍‌ ଇନଫେକ୍ସନ୍‌ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ।

ଲିଭର୍‌ ଇନଫେକ୍ସନ୍‌ ଜନିତ ସମସ୍ୟା – ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟକ୍ତିର ଇନଫେକ୍ସନ୍‌ କାରଣକୁ ନେଇ ତାହାର ଶରୀରରେ ଇନଡାଇଜେସନ୍‌ ସସସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରେ।

ଡାଇବେଟିସ୍‌ ଜନିତ ସମସ୍ୟା – ସାଧାରଣତଃ ଡାଇବେଟିସ୍‌ କାରଣକୁ ନେଇ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରରେ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିିବାକୁ ଲାଗେ। ଏହି କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ।

କିଡନି ସମସ୍ୟା – କିଡନି ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୁହଁଟି ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ। ଯେଉଁ କାରଣକୁ ନେଇ ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିବାକୁ ଲାଗେ।

ଦାନ୍ତ ସମସ୍ୟା – ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଦାନ୍ତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିବାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହୋଇଥାଏ।

ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା – ସାଧାରଣତଃ ଠିକ୍‌ ଉପାୟରେ ବ୍ରସ୍‌ ନକରିବା କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିର ଦାନ୍ତରେ କୀଟାଣୁ ଜମାଟ ବାନ୍ଧି ରହିଥାଏ। ଏହା ଫଳରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୁହଁରେ ଇନଫେକ୍ସନ୍‌ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରେ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.