ଏଥର ନୂଆ ଢଙ୍ଗରେ ପରେଡ୍ କରିବେ ଯବାନ୍ । ୩ ଦସନ୍ଧିର ୟୁନିଫର୍ମ ସହ ନଜର ଆସିବେ  ।

150

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତୀୟ ସେନା ସୈନିକମାନେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡରେ ଅଲଗା ଅନ୍ଦାଜରେ ଦେଖାଦେବେ ଭାରତୀୟ ଯବାନ୍ । ୧୯୫୦ ରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସେନା ଦ୍ୱାରା ପିନ୍ଧିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ୟୁନିଫର୍ମରେ ପଦଯାତ୍ରା କରୁଥିବାଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।ଏଥିରେ ୧୯୫୦, ୧୯୬୦, ୧୯୭୦ ଦଶକରେ ପିନ୍ଧିଥିବା ପ୍ରଥମ ୟୁନିଫର୍ମ, ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଲିଭ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆର୍ମି ଡେ ପ୍ୟାରେଡରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ନୂତନ ଯୁଦ୍ଧ ୟୁନିଫର୍ମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି ।

୧୯୫୦ ଠାରୁ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ଏହି ବିଭିନ୍ନ ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧିଥିବା ସେନାର ଛଅଟି ମାର୍ଚ୍ଚିଂ ଦଳ ରହିବେ । ରାଜପୁତ ରେଜିମେଣ୍ଟର ସୈନ୍ୟମାନେ ୧୯୫୦ ରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧି ୩୦୩ ରାଇଫଲ ସହିତ ପଦଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଏହା ପରେ ଆସାମ ରେଜିମେଣ୍ଟ ୧୯୬୦ ରୁ ୩୦୩ ରାଇଫଲ ସହିତ ୟୁନିଫର୍ମ ପ୍ରଦାନ କରିବ  । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଲାଇଟ୍ ଇନଫେଣ୍ଟ୍ରି (ଜେକେଏଲଆଇ)ର ସୈନ୍ୟମାନେ ୧୯୭୦ ରୁ ୭.୬୨ ମିମି ରାଇଫଲ ସହିତ ୟୁନିଫର୍ମରେ ରହିବେ ।

ଆର୍ମି ଡେ ପ୍ୟାରେଡ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ଯୁଦ୍ଧ ୟୁନିଫର୍ମ ପାରାଚ୍ୟୁଟ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟ ସୈନ୍ୟମାନେ ପିନ୍ଧିବେ ଯେଉଁମାନେ ଟାଭୋର ରାଇଫଲ୍ ବହନ କରିବେ  । ସମୁଦାୟ ୧୬ ଟି ମାର୍ଚ୍ଚିଂ ଦଳ ରହିବ  । ସେନାର ଛଅ ଜଣ, ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନାର ଜଣେ ଲେଖାଏଁ, ଚାରିଜଣ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ବାହିନୀ, ଜଣେ ଜାତୀୟ କ୍ୟାଡେଟ କର୍ପସରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଦୁଇଜଣ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଏନଏସଏସ, ଦିଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳର ଚିଫ୍ ଅଫ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ ମେଜର ଜେନେରାଲ ଆଲୋକ କାକର କହିଛନ୍ତି।