ଅପରାଜିତାଙ୍କ ‘ପୃଷ୍ଠା ପ୍ରମୁଖ’ । ସଂଗଠନରେ ଲାଗୁ ହେବା ପୁର୍ବରୁ, ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କଲେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ।

ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦଳ ଭାବେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ଜାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି ଦଳୀୟ ନେତା ବାରମ୍ବାର ମତ ଦେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ବାସ୍ତବରେ ଭିନ୍ନ ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉଛି ।

95

ଯୋଜନା ଥିଲା, ସାରା ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା, ଏଥିପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୋଇ ସାରିଥିଲା, ହେଲେ ଆଗୁଆ ଏହାକୁ ନିଜ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଗୁ କରାଇ ଦଳୀୟ ସଂଗଠନ ଭିତରେ ପୁଣି ବିବାଦୀୟ ହୋଇଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀ । ନିଜ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ସାଂସଦ ସଂଗଠନକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଆଉ ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଦଳ ଭିତରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢିଥିବା ସୁଚନା ମିଳିଛି । ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରାଇବାକୁ ପ୍ରଭାରୀ ଏବଂ ସହ ପ୍ରଭାରୀ ଆସୁଥିବା ବେଳେ କିଭଳି ସାଂସଦ ଏହାକୁ ଆଗୁଆ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଇଲେ, ସେନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ବି ଉଠିଛି ।

ମିଳିଥିବା ସୁଚନା ଅନୁସାରେ, ‘ମୋ ବୁଥ ସବୁଠୁ ମଜଭୁତ’କୁ ଆଉ ପାଦେ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ‘ପୃଷ୍ଠା ପ୍ରମୁଖ’ ନାମକ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଦଳ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଭୋଟର ତାଲିକାର ବହିର ଗୋଟିଏ ପୃଷ୍ଠାରେ ଥିବା ଭୋଟରଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଦଳ ଜଣେ ଜଣେ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବ । ଏଥିପାଇଁ ଗୁଜୁରାଟ ମଡେଲ ଉପରେ ଦଳ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ୯ ଜଣିଆ କମିଟି ମଧ୍ୟ ଗୁଜୁରାଟ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା । ଦଳର ସାଂଗଠନିକ ସ୍ଥିତି, ବ୍ୟବସ୍ଥା, ବୈଠକ ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦଙ୍କ ସମେତ ଦଳର ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପୃଥ୍ୱୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ,ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ର, ୨ ବିଧାୟକ ଏହିଭଳି ଜଣିଆ ଏକ ଟିମ ଗୁଜୁରାଟ ମଡେଲ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଯେଉଁ ମଡେଲ ଗୁଜୁରାଟରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା, ଉତରପ୍ରଦେଶରେ ସଫଳତା ଆଣିଥିଲା, ତାକୁ ଲାଗୁ କରାଇବାକୁ ଦଳୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ଅଂଟା ଭିଡିଛନ୍ତି ।

୯ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ଯେଉଁ ସବୁ ଦିଗକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ତାର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ମଜଭୁତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଅରମ୍ଭ କରାଯିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି କୁଆଡେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଭାରୀ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରହି ରଣନୀତି ତିଆରି କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଏହାକୁ ଦଳୀୟ ସଂଗଠନରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ଆଗରୁ ନିଜ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ଏହାକୁ ନିଜ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଲାଗୁ କରାଇଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀ । ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଭାରୀ ଏବଂ ସହ ପ୍ରଭାରୀ ଓଡିଶା ଅସି ଏହାକୁ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଦଳ ଭିତରେ ଏହା ଚାପା ଗୁଂଜରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ସେହିଭଳି ଦଳରୁ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଥିବା ମନ୍ମଥ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ କିଭଳି ଅପରାଜିତା ସଂଗଠନରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି, ତାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଦଳ ଭିତରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦଳ ଭାବେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ଜାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି ଦଳୀୟ ନେତା ବାରମ୍ବାର ମତ ଦେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ବାସ୍ତବରେ ଭିନ୍ନ ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉଛି । ସାଂଗଠନିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ନେଉଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦଳୀୟ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଠାରୁ ଅଲଗା ରହିବାର ଅନେକ ନଜିର ରହିଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଅତୀତରେ କଥା କଟାକଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ପିପିଲି ଉପ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଦଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ବଦଳରେ ଦଳ ଭିତରେ କନ୍ଦଳ ବଢିବାର ଏକାଧିକ ଉଦାହରଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲାଣି । ୨୦୧୭ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲା, ଆଉ ସେବେଠାରୁ ଦଳ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ତେଣୂ ୫ ବର୍ଷ ପରେ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ନିର୍ବାଚନ ଦଳ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିପରୀକ୍ଷା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ହେଲେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଦଳ ସଂଗଠିତ ହୋଇ ଆଗକୁ ବଢିବା ବଦଳରେ ବିଭାଜିତ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।