ସବୁ ରାଜ୍ୟର ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡକୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ । ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ସୁୁଦ୍ଧା ଘୋଷଣା କର +୨ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ

599

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ +୨ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି । ସେହି ସବୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି କି ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା +୨ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଫଳ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ । ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି କି ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟମାନେ ବିର୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ତରିକ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଆରମ୍ଭ କରି ନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ମାତ୍ର ୧୦ ଦିନର ସମୟ ରହିଛି ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେଂଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଏଜୁକେଶନ (ସିବିଏସଇ) ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟକୁ କହିଥିଲେ କି  ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ମାନଦଣ୍ଡ ଦଶମ ଓ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଆଧାରରେ କରାଯିବ । ଏହାସହ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ସିବିଏସଇ ବୋର୍ଡ ତରଫରୁ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ।
ସିବିଏସଇ ପକ୍ଷରୁ କୋର୍ଟ ସୂଚିତ କରାଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଆଧାର ମୁତାବକ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ପ୍ରି-ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ମାର୍କରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଓ ଦଶମ ଓ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଶେଷ ପରୀକ୍ଷା ମାର୍କରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଲେଖାଏଁ ଯୋଡା ଯିବ । ଏହାସହ ପୂର୍ବ ପରୀକ୍ଷା ଫଳା ଫଳ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ  ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ସେହିଭଳି ସିବିଏସଇ ପରେ ଆଇସିଏସଇ ବି ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳା ଫଳ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନର ଆଧାର ସୂଚାଇ ଥିଲା । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା କି ସିବିଏସଇ ଦେଇଥିବା ମାର୍କିଂ ଆଧାର ସହ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଇଣ୍ଟରନାଲ ପରୀକ୍ଷା ଫଳକୁ ଆଧାର କରାଯିବ । ଏହାସହ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଫଳା ଫଳ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା ।

Comments are closed.