ହତ୍ୟା ପାରେ ମା’ର ମୃତଦେହକୁ ସୁଟକେସରେ ଭର୍ତ୍ତି : ଏକ ହତ୍ୟାକାରୀ ଝିଅର କାହାଣୀ

133

ପ୍ରଥମେ ମ୍ୟାକ୍ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ମୁହଁକୁ ଚାପି ଧରିଲା ଏବଂ ପରେ ଶେଫର୍ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ଏକ ହାତୁଡିରେ ବାରମ୍ବାର ଆଘାତ କରିଥିଲା । ହୋଟେଲରେ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ମ୍ୟାକ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ଶବକୁ ଏକ ସୁଟକେସରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ଟ୍ୟାକ୍ସିରେ ରଖିଥିଲେ । ସୁଟକେସରେ ମୃତଦେହର ଅବଶେଷ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି । ୨୦୧୪ ରେ ବାଲିରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଘଟଣାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ ହେଥରଙ୍କୁ ଏହି ଅପରାଧ ପାଇଁ ୨୬ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି ।

ଆମେରିକା ବୈଷୟିକ ଜଗତରେ ଯେପରି ଉନ୍ନତ ଅପରାଧ ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି ବଦନାମ ଅଟେ । ଆମେରିକରୁ ବହୁତ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ହତ୍ୟା ମାମଲା ମଝିରେ ମଝିରେ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିଥାଏ । ଏପରି ଏକ ମାମଲା ହେଲା ଜଣେ ଧନୀ ମହିଳା ଶୀଲା ଭନ୍ ୱିସେ-ମ୍ୟାକଙ୍କ ହତ୍ୟା ।  ଯାହାଙ୍କୁ  ତାଙ୍କ ଝିଅ ଏବଂ ଝିଅର ପ୍ରେମିକ ମିଶି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ୨୮ ବର୍ଷିୟ ହେଥର ମ୍ୟାକ୍ ଙ୍କୁ ୨୬ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି ।

ଅପରାଧ ଦୁନିଆରେ ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନଥାଏ ।  ସେହି ସମ୍ପର୍କ କେବଳ ମା ଏବଂ ଝିଅର ମଧ୍ୟ ହେଇ ନଥାଏ ।  ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଟଙ୍କା ଅପେକ୍ଷା ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଆମେରିକାରୁ ଏଭଳି ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ​​ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନୃଶଂସ ଭାବେ ନିଜ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ତାହା ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ପାଇଁ । ସିଏ ଏପରି ଏକ ଝିଅ ଯାହାର ମା ତାକୁ ବହୁତ ସ୍ନେହ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ବଡ଼ କରିଥିଲା । ବାହ୍ୟ ଜଗତରେ ଘଟୁଥିବା ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କୁ କେବେବି ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଦେଇ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ କିଛି ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ସେହି ଝିଅ ନିଜ ମା’ର ଜୀବନ ନେବାକୁ ପଛେଇ ନଥିଲା  ଏବଂ ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ମୃତ ଶରୀରକୁ ଏକ ସୁଟକେସରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲା ।

ମାମଲା କଣ ?

ଆମେରିକାର ବାସିନ୍ଦା ୨୮ ବର୍ଷିୟ ହେଥର ମ୍ୟାକ ନିଜ ପ୍ରେମିକ ସହିତ ମିଶି ନିଜ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା  ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ  ସୁଟକେସରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲା ।  ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ହତ୍ୟା ସମୟରେ ମ୍ୟାକଙ୍କୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ  ଗର୍ଭବତୀ ଥିଲେ । ମ୍ୟାକ୍, ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ଟମି ସାଫେର୍ଙ୍କ ସହ ୧.୫ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ମ୍ୟାକ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ମୁହଁକୁ ଚାପି ଧରିଲେ ଏବଂ ପରେ ଶେଫର୍ ତାଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ କରିଥିଲେ । ହୋଟେଲରେ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ମ୍ୟାକ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ଶବକୁ ଏକ ସୁଟକେସରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ଟ୍ୟାକ୍ସିରେ ରଖିଥିଲେ। ସୁଟକେସରେ ମୃତଦେହର ଅବଶେଷ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି ।

ହେଥର ମ୍ୟାକଙ୍କୁ ୨୬ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି

୨୦୧୪ ରେ ବାଲିରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ ହେଥରଙ୍କୁ ୨୬ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି । ୨୦୧୫ ରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ହେଥର ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି  କିନ୍ତୁ ୨୦୨୧ ରେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଆମେରିକାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଇଥିଲା । ମ୍ୟାକ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଚିକାଗୋ ଜେଲରେ ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଜଜ୍ ମାଥ୍ୟୁ କେନେଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମ୍ୟାକ୍, ୨୮ ତାଙ୍କର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରାୟ ୨୩ ବର୍ଷ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ମ୍ୟାକ୍ ର ପ୍ରେମିକ ଶେଫର୍ ଏବେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଜେଲରେ ବନ୍ଦୀ ଅଛନ୍ତି ।