‘ମୁଁ ଭୟଭୀତ ..’, ସୁପର ପାୱାର ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାହାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି ?

203

୫୯ ବର୍ଷିୟ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କମଳା ହ୍ୟାରିସଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଆମେରିକାର ଆଇଓଆ କାକସ୍ ଜିତିଛନ୍ତି ଏବଂ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପାର୍ଟିର ସବୁଠାରୁ ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯଦିଓ ଏହା କେବଳ ଆରମ୍ଭ ମାତ୍ର କିନ୍ତୁ ଏହି ଫଳାଫଳ ଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରମ୍ପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ପସନ୍ଦିତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଟନ୍ତି ।

‘ଯେ କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିବାର ଦୁଇଟି ଉପାୟ ଅଛି, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ନାହାଁନ୍ତି, କିମ୍ବା ଆପଣ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ଭୟ କେବଳ ଆମକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ ଯାହାକୁ ଆମେ ଆମର ଭବିଷ୍ୟତକୁ କଳ୍ପନା କରିଥାଉ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାଉ ।‘ ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କମଲା ହାରିସ୍ ଏହା ହିଁ କହିଛନ୍ତି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମେରିକାରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜନୀତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରମାଗରମ ଅଛି । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆମେରିକୀୟ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କମଳା ହ୍ୟାରିସ  ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ହ୍ୟାରିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବହୁତ ଡରି ଯାଇଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାଙ୍କ  ଭୟର କାରଣ କ’ଣ ?

କଣ ପାଇଁ ଡରୁଛନ୍ତି କମଳା ହ୍ୟାରିସ  ?

ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କମଳା ହ୍ୟାରିସ  କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସକୁ ଫେରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ସେ ବହୁତ ଡରୁଛନ୍ତି । ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିର ସମର୍ଥକମାନଙ୍କୁ କମଳା ହ୍ୟାରିସ  ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । କମଳା ହ୍ୟାରିସଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଆଇଓଆ କକସର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ଆସିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଜିତିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପରି ଆମେ ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରି ଆମେ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ଭୁଲିଯାଉ , ସେହିଭଳି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦେଶରେ କ’ଣ ହେବ ସେନେଇ ଭୟ ମଧ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ମୁଁ ବହୁତ ଭୟଭୀତ ଯେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସକୁ ଫେରି ପାରନ୍ତି । ଆମେରିକାର ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଏହା ଭଲ ହେବ ନାହିଁ । ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭୟଭୀତ ହେବା ଉଚିତ୍, ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ଦେଶ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରୁଛି ।

ଓବାମା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଏହି ଡର କଥା

ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କମଲା ହାରିସ୍ କେବଳ ଏହି କଥା କହିନାହାନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମା ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଥମ ଲେଡି ମିସେଲ ଓବାମା ମଧ୍ୟ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଭୟାନକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଯିଏ ଦୁଇଥର ମହାଭିଯୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୯୧ ଟି ଅପରାଧିକ ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି, ସେ ଆମେରିକାର ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ବିପଦ । ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ କଡା ସଂଘର୍ଷ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଏପରି ବିଶ୍ଵାସ ଅଛି କମଳା ହ୍ୟାରିସଙ୍କର ।