ଇନସୁଲିନ ଦେଇ ୧୭ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଆମେରିକୀୟ ନର୍ସକୁ  ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ।

72

ଓକିଲମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ହାରିସନ୍ ପ୍ରେସ୍ଡି ରୋଗୀଙ୍କୁ ବହୁ ପରିମାଣର ଇନସୁଲିନ୍ ଦେଇଥିଲେ ଯାହା ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ଯୁ ଘଟିଥିଲା । ରାତି ସିଫ୍ଟ ସମୟରେ କମ୍ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ସମୟରେ ସେ ସାଧାରଣତ ରାତି ଇନସୁଲିନ୍ ଦେବା କଥା ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ତାଙ୍କ ନର୍ସିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ଆମେରିକାର ପେନସିଲଭାନିଆର ଜଣେ ନର୍ସଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନର୍ସ ଜଣକ ୧୭ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାଂଘାତିକ ଇନସୁଲିନ୍ ଡୋଜ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ତିନି ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି ।ପିଟରସବର୍ଗରୁ ପ୍ରାୟ ୪୮ କିଲୋମିଟର ଉତ୍ତରରେ ଥିବା ବଟଲରରେ ହୋଇଥିବା ଶୁଣାଣିରେ ୪୧ ବର୍ଷର ହେଥର ପ୍ରେସ୍ଡିଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ତିନି ବର୍ଷ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଏବଂ ୩୮୦-୭୬୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

୧୭ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି

୨୦୨୦ ରୁ ୨୦୨୩ ମଧ୍ୟରେ ଚାରିଟି ଜିଲ୍ଲାର ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ରହୁଥିବା ଅତି କମରେ ୧୭ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ସେ ଦାୟୀ ବୋଲି ବୋଲି  ଓକିଲମାନେ କହିଛନ୍ତି।  ପୀଡିତମାନଙ୍କ ବୟସ ୪୩ ରୁ ୧୦୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା ।  ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହକର୍ମୀମାନେ ପ୍ରେସିଙ୍କ ଆଚରଣ ଉପରେ ଅନେକ ସମୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅପମାନଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ।

୧୯ ଟି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ

୧୯ ଟି ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ପ୍ରେସି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ମେ ୨୦୨୩ ରେ, ସେ ପ୍ରଥମେ ଦୁଇ ନର୍ସିଂହୋମ ରୋଗୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ତୃତୀୟାଂଶ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।ଫେବୃଆରୀରେ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ତାଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କ ସହ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କରିଥିଲେ, ସେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋକ ପୀଡିତାଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ବିବୃତ୍ତି ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବାରୁ ଏହି ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ନାଇଟ୍ ସିଫ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଇନସୁଲିନ୍

ଓକିଲମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ହାରିସନ୍ ପ୍ରେସ୍ଡି ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ବହୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଇନସୁଲିନ୍ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ସାଧାରଣତ ରାତି ସିଫ୍ଟ ସମୟରେ ଇନସୁଲିନ୍ ଦେବା କଥା ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ । ରାତ୍ରି ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ କର୍ମଚାରୀମାନେ କମ୍ ରହିଥାନ୍ତି । ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସେ ସମୟର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନଥିଲା । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ତାଙ୍କ ନର୍ସିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ସେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ମେସେଜ ଦେଇଥିଲେ

କୋର୍ଟ ଦଲିଲ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରେସି ୨୦୨୨ ରୁ ମେ ୨୦୨୩ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ମେସେଜ ପଠାଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗୀ ଏବଂ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଅସନ୍ତୋଷ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ସେ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସମାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।ଓକିଲମାନେ କୋର୍ଟ ଦଲିଲରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରେସିଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସଦାଚରଣର ଇତିହାସ ରହିଛି, ଯାହାଫଳରେ ସେ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା କିମ୍ବା ସମାପ୍ତି ଘଟାଇଛନ୍ତି । ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୮ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ପ୍ରେସି ପଶ୍ଚିମ ପେନସିଲଭାନିଆର ଏକ ନର୍ସିଂହୋମ ସମେତ ଅନେକ ଚାକିରିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।