“ଭାରତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଦେଶ ସହ ବନ୍ଧୁତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ” : ଏନଏସଏ ଅଜିତ ଡୋଭାଲ କନକ୍ଲେଭ ପାଇଁ ମରିସସରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

67

‘କଲମ୍ବୋ ସୁରକ୍ଷା କନକ୍ଲେଭ’ର ଷଷ୍ଠ NSA ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ NSA ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ମରିସସରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକ ମାଲଦ୍ୱୀପର ରାଜଧାନୀ ମରିସସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ମାଲଦ୍ୱୀପ ସହ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା ସମେତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ଭାରତର ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ଯେ କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ।

କଲମ୍ବୋ ସୁରକ୍ଷା କନକ୍ଲେଭର  ଷଷ୍ଠ NSA ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ମରିସସରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଭାରତ ସହିତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ମାଲଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟ ଏହି କନକ୍ଲେଭରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି ।  ଏହାପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଚମ ବୈଠକ ୯ ମେ’ ରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ NSA ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଉଗ୍ରବାଦ ବିରୋଧରେ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶର ସହଯୋଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲା । କନକ୍ଲେଭର ଏହି ବୈଠକରେ ମରିସସ୍ ଚତୁର୍ଥ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ସେଚେଲସ୍ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଭାରତର NSA ଅଜିତ ଡୋଭାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁରକ୍ଷା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସାମୁଦ୍ରିକ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସମସ୍ତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ଦେଶ ଭାବରେ ଭାରତକୁ ନିଜର ଦାୟିତ୍ବ ପୂର୍ଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହି ସୁରକ୍ଷା କନକ୍ଲେଭର ପଞ୍ଚମ ବୈଠକରେ ଏନଏସଏ ଏହା କହିଛନ୍ତି ।  ଏହି ସୁରକ୍ଷା କନକ୍ଲେଭକୁ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ପାଇଁ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଥିଲା ।

ଚତୁର୍ଥ NSA ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା ।

୨୮ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ କଲମ୍ବୋରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକର ଚତୁର୍ଥ NSA ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଭାରତ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ପରିସର ଏବଂ ସଦସ୍ୟତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ ଏହାର ନାମ ‘କଲମ୍ବୋ ସୁରକ୍ଷା କନକ୍ଲେଭ’ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ । ସମ୍ମିଳନୀର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ NSA ସ୍ତରରେ ନିଆଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ କଲମ୍ବୋରେ ଏକ ସଚିବାଳୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି ।

CSC ବୈଠକରେ କ’ଣ ହେଲା ?

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଲମ୍ବୋ ସିକ୍ୟୁରିଟି କନକ୍ଲେଭ ଯଥା CSC ର ସପ୍ତମ ଡେପୁଟି NSA ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଜୁଲାଇ ୧୨, ୨୦୨୩ ରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବୈଠକ ଆଭାସି ମାଧ୍ୟମରେ ହେଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ, ମାଲଦ୍ୱୀପ, ମରିସସ୍ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ସେଚେଲ୍ସ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ଡେପୁଟି ନ୍ୟାସନାଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଉପଦେଷ୍ଟା ବିକ୍ରମ ମିସ୍ତ୍ରୀ ନେଇଥିଲେ । ମାଲଦ୍ୱୀପ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ମାଲଦ୍ୱୀପର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସଚିବ ଆଇଶାଥ ନୋସିନ ୱାହିଦ ନେଇଥିଲେ ।  ମରିସସ୍ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଂଯୋଜକ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟାପାର, ମରିସସ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ୍ ଶବନ୍ଦ୍ର ସିଲଭାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।