ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ନିଲାମ ହୋଇଥିବା ଖବର ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲେ ସରକାର, କହିଲେ ଏଭଳି କଥା

103

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ସରକାରୀ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସ ‘ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ’ ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଯାଇଥିବା ଖବର ଏବେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଠାରୁ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ସରକାର କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ଖବର ମିଥ୍ୟା ଓ ଏବେ ଏହା ଉପରେ କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ ନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ ତେବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ ।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ନିଲାମୀ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ ଓ ସ୍ପାଇସଜେଟର ଅଜୟ ସିଂ ଟେଣ୍ଡର ପକାଇଥିଲେ । ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆରୁ ନିଜର ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଦ୍ୟମ । ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସରକାର ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ୭୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ହେଲେ ସେତେବେଳେ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ନେବାକୁ ଆଗେଇ ଆସି ନଥିଲେ ।

ନିବେଶ ଓ ଲୋକ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରବନ୍ଧନ (ଡିଆଇପିଏଏମ) ର ସଚିବ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି କି ସରକାର ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଫାଇନାନସିଆଲ ବିଡକୁ ମଞ୍ଜୁର ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଆସୁଥିବା ଖବର ମିଥ୍ୟା ଅଟେ । ସରକାର ଯେତେବେଳେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କ ବିନିବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମୁତାବକ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ବିନିବେଶ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବ । ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ସରକାର ଫାଇନାନସିଆଲ ବିଡ ମାଗିଥିଲେ ।
କହିରଖୁ କି, ୧୯୩୨ ମସିହାରେ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଜେ.ଆର.ଡି ଟାଟା ଜଣେ କୁଶଳ ପାଇଲଟ ଥିବାରୁ ସେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।