ଭାରତର ବିରାଟ କୂଟନୈତିକ ବିଜୟ  : କତାର ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ପୂର୍ବତନ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀଗଣ

56

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଜି ସକାଳେ ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି ଏବଂ କହିଛି ଯେ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଅଲ ଡାହରା ଗ୍ଲୋବାଲ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଆଠଜଣ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସାତ ଜଣ କତାରରୁ ଭାରତ ଫେରିଛନ୍ତି।

ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗରେ ଗଲ୍ଫ ଦେଶ କତାରରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିବା ଆଠଜଣ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା  କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଛି ଯାହାକୁ ଭାରତ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ କହିଛି ଯେ ଆଠ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସାତ ଜଣ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ କୂଟନୈତିକ ବିଜୟ ।

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଜି ସକାଳେ ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି ଏବଂ କହିଛି ଯେ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଅଲ ଡାହରା ଗ୍ଲୋବାଲ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଆଠଜଣ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସାତ ଜଣ କତାରରୁ ଭାରତ ଫେରିଛନ୍ତି ।ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ମୁକ୍ତିକୁ ସ୍ୱାଗତ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ କତାରରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିବା ଡାହରା ଗ୍ଲୋବାଲ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଆଠ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ଭାରତ ସରକାର ସ୍ୱାଗତ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଆଠ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସାତ ଜଣ ଭାରତ ଫେରିଛନ୍ତି । କତାର ରାଜା ଆମୀରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଆମେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛୁ ।

ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଅଲ ଡାହରା ଗ୍ଲୋବାଲ ମାମଲାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଆଠ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାବିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡକୁ କତାର କୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ । ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡକୁ ଜେଲଦଣ୍ଡକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ସେତେବେଳେ ଘଟିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ କତାର କୋର୍ଟ ପୂର୍ବ ନୌସେନା କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ସରକାର ଦେଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

କତାରରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି କ୍ୟାପଟେନ ନବତେଜ ସିଂ ଗିଲ, କ୍ୟାପଟେନ ବିରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବର୍ମା, କ୍ୟାପଟେନ ସୌରଭ ବୈଷ୍ଣବ, କମାଣ୍ଡର ଅମିତ ନାଗପାଲ, କମାଣ୍ଡର ପୂର୍ଣ୍ଣେନ୍ଦ୍ର ତିୱାରୀ, କମାଣ୍ଡର ସୁଗୁନାକର ପାକାଲା, କମାଣ୍ଡର ସଞ୍ଜୀବ ଗୁପ୍ତା ଏବଂ ନାବିକ ରାଗେଶ ।

ମାମଲା କଣ ?

ଗୁପ୍ତଚର ମାମଲାରେ ଅଲ ଦହରାଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ ରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କତାରୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କିମ୍ବା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ନାହାଁନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବର ୨୬,୨୦୨୩ ରେ, କତାରର କୋର୍ଟ ଅଫ୍ ଇନଷ୍ଟାନ୍ସ ନୌସେନାର ଏହି ଭେଟେରାନଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦେଇଥିଲା । ଭାରତ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ଚକିତ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ମାମଲାରେ ସମସ୍ତ ଆଇନଗତ ବିକଳ୍ପ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଛି।

କତାର କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ଏହାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ମାମଲାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆଇନଗତ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫,୨୦୨୩ ରେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କାତାର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ବିଚାର କରାଯାଇଥିଲା ।