କରୋନା ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ୍ ରଦ୍ଦ । ଇଂଲଣ୍ଡ କହିଲା, ‘ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମନା କରିବାରୁ ମ୍ୟାଚ୍ ହୋଇଛି ରଦ୍ଦ’ ।

304

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ପଞ୍ଚମ ଟେଷ୍ଟ ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ମ୍ୟାଚର ଫଳାଫଳ କଣ ହେବ, ଭାରତ ସିରିଜ ବିଜୟୀ ହେବ ନା ସିରିଜ ଡ୍ର ରହିବ । ଏହାକୁ ନେଇ ସସପେନ୍ସ ଲାଗି ରହିଛି । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମ୍ୟାଚକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ୍ ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ପରେ ପୂରା ମ୍ୟାଚକୁ ରଦ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଏନେଇ ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିିକେଟ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହଯାଇଛି ଯେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ଆଶଙ୍କା କାରଣରୁ ଭାରତ ପୂରା ଟିମ୍ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଅସର୍ମଥ ଥିଲା । ତେଣୁ ମ୍ୟାଚକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଲା ।

ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଆଗକୁ ଏହି ପଞ୍ଚମ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳାଯିବ କି? ନା ମ୍ୟାଚ୍ ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ଭାରତ ସିରିଜ ଜିତିବ, ନା ମ୍ୟାଚ ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ବିଜୟୀ ଘୋଷଣା କରି ସିରିଜକୁ ଡ୍ର କରାଯିବ । ଏପରିକି କିଛି ଜଣ ଅନୁମାନ ଲଗାଉଛନ୍ତି ଯେ, ସିରିଜର ପଞ୍ଚମ ଟେଷ୍ଟ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଖେଳାଯିବ । ତେବେ ମ୍ୟାଚ୍ ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ନେଇ ଦାବି କରିଥିଲା । ଯେହେତୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲା ସେଥିପାଇଁ ଏଭଳି ଦାବି କରୁଥିଲା ଇଂଲଣ୍ଡ । କିନ୍ତୁ ପରେ ନିଜ ବୟାନ ବଦଳାଇଛି ଇଂଲଣ୍ଡ ।

ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ଜିତିବା ପରେ ଭାରତ ସିରିଜରେ ୨-୧ରେ ଆଗୁଆ ଥିଲା । ଏପରିକି ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟରରେ ବିଜୟ କିମ୍ବା ଡ୍ର ସହ ସିରିଜ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥାନ୍ତା ବିରାଟ ବାହିନୀ । କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ, ବୋଲିଂ କୋଚ ଓ ଫିଜିଓ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏପରିକି ଗତକାଲି ସହକାରୀ ଫିଜିଓ ମଧ୍ୟ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ସହକାରୀ ଫିଜିଓଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ କିଛି ଖେଳାଳୀ ଆସିଥିବାରୁ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କରି ମ୍ୟାଚରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଏକପ୍ରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଆଉ ଆଜି ଦୁଇ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ପରେ ମ୍ୟାଚକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ତେବେ ମ୍ୟାଚ୍ ବାତିଲ ପରେ ସିରିଜର ଫଳାଫଳ କଣ ହେବ ସେନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳିପାରିନାହିଁ ।