ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ସତର୍କଘଣ୍ଟି : ପଡ଼ୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ବଢୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ । ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ୫ଟି ରାଜ୍ୟର ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ।

587

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଦେଶର ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ପୁଣିଥରେ ଚିନ୍ତା ପଶିଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ପଂଜାବ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଉପରମୁହାଁ ହେଉଥିବାରୁ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।

ଗତ ୨୪ ଘଂଟାରେ ମହାରାଷ୍ଟରେ ୬ ହଜାର ଉପରେ ନୂଆ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪୪ରେ ପହଁଚିଛି । କେରଳରେ ମଧ୍ୟ ସାଢ଼େ ୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ପଂଜାବ ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ହଠାତ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ ଉପରକୁ ଉଠିଛି । ପଡ଼ୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ମଧ୍ୟ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି । ଯଦିଓ ଓଡ଼ିଶାରେ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧୀନ ରହିଛି, ତେବେ ସତର୍କ ନରହିଲେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା କେତେବେଳେ ବଦଳିଯିବ, ଆକଳନ କରିବା ମୁସ୍କିଲ ।  ତେବେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର କରୋନା ମିଟର ଉପରେ…

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର

  • ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ : ୬,୧୧୨
  • ସୁସ୍ଥ : ୨,୧୫୯
  • ମୃତ୍ୟୁ : ୪୪

କେରଳ

  • ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ : ୪,୫୦୫
  • ସୁସ୍ଥ : ୪,୮୫୪
  • ମୃତ୍ୟୁ : ୧୫

ପଂଜାବ

  • ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ : ୩୮୩
  • ସୁସ୍ଥ : ୨୧୪
  • ମୃତ୍ୟୁ : ୦୮

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ

  • ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ : ୨୯୭
  • ସୁସ୍ଥ : ୨୫୦
  • ମୃତ୍ୟୁ : ୦୨

ଛତିଶଗଡ଼

  • ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ : ୨୫୯
  • ସୁସ୍ଥ : ୨୨୨
  • ମୃତ୍ୟୁ : ୦୩

ଛତିଶଗଡ଼ରେ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଗତ ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ଆଖିଦୃଶିଆ ପରିବର୍ତନ ହୋଇନାହିଁ । ହେଲେ ଯେଉଁପରି ଭାବେ ରାଜ୍ୟ-ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଯାତାୟାତ ହେଉଛି, ସ୍କୁଲ ଖୋଲିଛି, ବଜାର ଓ ଧର୍ମପୀଠରେ ଗହଳି ଦେଖିବାକବୁ ମିଳୁଛି ଏବଂ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଆଦି କଟକଣାକୁ ପୂର୍ବଭଳି ପାଳନ କରାଯାଉନାହିଁ, ତାହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ଡାକ୍ତର, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କାରଣ ପୁଣିଥରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ ହେଲେ, ତାକୁ ରୋକିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିବ ।

ଓଡ଼ିଶା କରୋନା ମିଟର

  • ୧୩ ଫେବୃଆରୀ – ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୭୩
  • ୧୪ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୮୮
  • ୧୫ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୬୦
  • ୧୬ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୭୫
  • ୧୭ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୬୩
  • ୧୮ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୫୩
  • ୧୯ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୬୫

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ବେଳେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୬ ତାରିଖରୁ ହଠାତ୍ ଓଲଟି ଯାଇଛି ଗଣିତ । ୧୬ ତାରିଖରେ ୧୦ ହଜାର ତଳେ ସଂକ୍ରମଣ ଥିଲା, ୫ ଦିନରେ ଏହା ବଢ଼ି ପାଖାପାଖି ୧୪ ହଜାରରେ ପହଁଚିଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ । ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଂଟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୧ ରହିଛି । ବଢ଼ୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ଯେତିକି ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି, ସେତିକି ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି କରୋନାର ନୂଆ ନୂଆ ରୂପ । ନୂଆ ଗବେଷଣାରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଭାରତରେ କରୋନାର ୭,୫୬୯ ଟି ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଦେଶର କରୋନା ମିଟର

  • ୧୬ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୯,୧୨୧
  • ୧୭ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୧୧,୬୧୦
  • ୧୮ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୧୨,୮୮୧
  • ୧୯ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୧୩, ୧୯୩
  • ୨୦ ଫେବୃଆରୀ- ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ – ୧୩, ୯୯୩

Comments are closed.