ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସାଜି ଆସୁଛନ୍ତି ମହିଳା କମାଣ୍ଡୋ । ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ଖୋଜି ଖୋଜି ନକ୍ସଲଙ୍କୁ କରିବେ ନିପାତ । ମାଟି ମାଆର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସିଏଆରପିଏଫରେ ସାମିଲ ହେଲା ନାରୀଶକ୍ତି ।

180

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ନକ୍ସଲଙ୍କୁ ମିଳିବନି ନିସ୍ତାର, ଆସୁଛନ୍ତି ସିଆରପିଏଫର ନାରୀଶକ୍ତି । ବଣ ପାହାଡ ଘେରା ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ନକ୍ସଲଙ୍କୁ ଖୋଜି ଖୋଜି ନିପାତ କରିବେ ଲେଡି କମାଣ୍ଡୋ । ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ସାଜି ଆସୁଛନ୍ତି କୋବ୍ରା ଫୋର୍ସ । ମୁହଁରେ ମାଟି ମାଆର ରଙ୍ଗ, ମୁଣ୍ଡରେ କଳା କପଡା ଆଉ ହାତରେ ଘାତକ ହତିଆର ଧରି, ଶତ ସିଂହର ବଳ ନେଇ ଏବେ ଜଙ୍ଗଲୀ ଦସ୍ୟୁଙ୍କ ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରିବେ ଲେଡି କମାଣ୍ଡୋ ଆଉ ଶତ୍ରୁଙ୍କ ପାଇଁ ସାଜିବେ ସିଂହବାହିନୀ ।

ସେ ପାଣି ହେଉ କି ନିଆଁ, ଖରା ହେଉ ବି ବର୍ଷା, ସବୁପରିସ୍ଥିତିରେ ସଜାଗ ରହି ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ମାରିବେ ସିଆରପିଏଫର ଆଣ୍ଟି ନକ୍ସଲ କୋବ୍ରା ୱିଙ୍ଗସ । ମାଓବାଦୀ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ କୋବ୍ରା ବାଟାଲିୟନ ମୁତୟନ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୋବ୍ରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ମହିଳା । ଗୁରୁଗ୍ରାମର ଏକ ସେନା ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଏମାନଙ୍କୁ ମାଓ ଇଲାକାରେ ମୁତୟନ କରାଯିବ । ଓଡିଶା, ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଇଲାକାରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇବାକୁ ଏମାନଙ୍କୁ କରାଯିବ ମୁତୟନ ।

ତେବେ ୩୪ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋବ୍ରା ୟୁନିଟରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ୧୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ । ତିନି ମାସ ଯାଏଁ ୩୪ ଲେଡି କମାଣ୍ଡୋଙ୍କୁ କଠୋର ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯିବ । ଗୁଳିଚାଳନା, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବାବହାର, ଅପରେସନର ରଣକୌଶଳ, ଶତ୍ରୁ ଶିବିରର ସନ୍ଧାନ, ବୋମା ନିଷ୍କ୍ରିୟ କଳା, ଅପରେସନ ବେଳେ କେମିତି ନଖାଇ ନପିଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ପ୍ରତି ଜବାବ ଦେଇହେବ ସେ ବାବଦରେ ଦିଆଯିବ ଟ୍ରେନିଂ ।

କୋବ୍ରା ବାହିନୀଙ୍କୁ ଏମିତି କଳାକୌଶଳ ମାଲୁମ, ଯେତେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ହୋଇଥିଲେ ବି ଏମିତି ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି ମାଓବାଦୀ ତାର ପତ୍ତଅନ୍ତା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ଆଉ ଏବେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଦମନ ପାଇଁ କାଳ ସାଜି ଆସୁଛନ୍ତି ଲେଡି କମାଣ୍ଡୋ ।

Comments are closed.