ଶରୀର ଦୁଇ ହେଲେ ବିଚାର ଏକ୍…ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ବାର୍ତ୍ତାବହ ସାଜିଛନ୍ତି ଦୁଇ ବାନ୍ଧବୀ…ପରିବେଶକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁହେଁ ମିଶି ସଫା କରୁଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତା ଆଉ ମନ୍ଦିର

859

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ । ସଭିଙ୍କ ମନରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ତତ୍ପରତା ଦେଖିବାକୁ  ମିଳିଥାଏ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କେଉଁଠି ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି ତ ପୁଣି ଆଉ କେଉଁଠି ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ସମୀକ୍ଷା । ହେଲେ ସମାଜରେ ଏମିତି ବି ମଣିଷ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କି ବିନା କୌଣସି ସ୍ୱାର୍ଥରେ ସ୍ୱଚ୍ଛାତାର ବାର୍ତ୍ତାବହ ସାଜିବା ସହ ଏହାକୁ ନିଜ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଏକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଭାବେ ବାଛିନେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଦୁଇ ଜଣ ସାଙ୍ଗ ହେଲେ  ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ପଦାଗିରି ପଂଚାୟତ ଢେପଗାଁ ଗାଁର ଏମ.ଶିବାନୀ ଦୋରା ଓ ସଂଧ୍ୟା ଦୋରା ।

ଦୁହେଁ ଯାକ ସାଙ୍ଗ ଗାଁ କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୨ କଳା ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷରେ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ପାଠପଢା ସହ ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ବି ଏମାନେ ନିଜ ଜୀବନର ବ୍ରତ କରିଛନ୍ତି । କେତେବେଳେ ରାସ୍ତା କଡ ସଫା କରୁଛନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଗାାଁ ଦାଣ୍ଡ । ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ମନ୍ଦିର ପରିବେଶକୁ ସଫା ରଖି ପରିଷ୍କାର ଓ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ବାଂଟୁଛନ୍ତି ।  ସକାଳୁ ଉଠିବା କ୍ଷଣି ଶିବାନୀ ଓ ସଂଧ୍ୟା ମିଶି ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିର ପରିସର ଓ  ରାସ୍ତା ସଫେଇ କାମରେ ଲାଗିପଡନ୍ତି ଆଉ ଦୀର୍ଘ ଘଂଟାଏ ଧରି ସଫେଇ କାମ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଘରକୁ ଫେରି ପୁଣି ପାଠପଢିବାକୁ ବାହାରି ପଡନ୍ତି ।

କେବଳ ଗାଁ ନୁହେଁ, ଦୁହେଁ ସାଙ୍ଗ ମିଶି ପାତ୍ରପୁର ସ୍ଥିତ ଦେଉଳିଆ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିସରକୁ ବି ଆସି ସଫେଇ କରିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ମିଳେ । କାହିଁକି ନା ପରିବେଶ ସଫାସୁତରା ରହିଲେ ସିନା ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନ ହୋଇପାରିବ । ଏଥି ସହିତ ହିଁ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ବି ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶିବାନୀ ଓ ସଂଧ୍ୟା । ବାସ୍ତବରେ ଉଭୟ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ଏଭଳି ନିଆରା ଅଭିଯାନ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ସମାଜ ହିତରେ ମନ ବଳାଇଥିବା ଏହି ଦୁଇ ବାନ୍ଧବୀ ଏବେ ସଭିଙ୍କ ପାଇଁ ସାଜିଛନ୍ତି ଗେହ୍ଲା ଝିଅ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.