ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା : ୨୧ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆସରିଛି କରୋନା ଟିକା । ଜୁନରେ ୧୨ କୋଟି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେଲେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ।

235

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : କରୋନା ବିରୋଧୀ ଲଢେଇରେ ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ଟିକାକରଣରେ ମୋଟ ୨୧,୨୦,୬୬,୬୧୪ ଜଣଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହା ମଧ୍ୟରେ ଟିକା ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଖୋରାକ ରହିଛି । ଏହାସହ ଗତ ୨୪ ଘଂଟାରେ ଦେଶରେ ୩୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବା କଥା କୁହାଯାଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନାର ବିସ୍ତାର

  • ୯୮,୬୨,୭୭୭ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ୧,୫୫,୫୯,୯୩୨ କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଟିକାର ପ୍ରଥମ ଖୋରାକ ଦିଆଯାଇଛି ।
  • ୬୭,୭୨,୭୯୨ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଓ ୮୪,୮୯,୨୪୧ କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଟିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଖୋରାକ ଦିଆଯାଇଛି ।
  • ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ୫,୮୪,୪୦,୨୧୮ ଜଣଙ୍କୁ ଟିକାର ପ୍ରଥମ ଖୋରାକ ଓ ୧,୮୬,୫୦, ୩୭୮ ଜଣଙ୍କୁ ଟିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଖୋରାକ ଦିଆଯାଇଛି ।
  • ୪୫ ରୁ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ୬,୫୪,୧୧,୦୪୫ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାର ପ୍ରଥମ ଖୋରାକ ଓ ୧,୦୫,୨୭,୨୯୭ ଟିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଖୋରାକ ଦିଆଯାଇଛି ।
  • ୧୮ ରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧,୮୩,୪୩,୫୦୫ ଟିକାର ପ୍ରଥମ ଖୋରାକ ଓ ୯,୪୨୯ ଟିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଖୋରାକ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏହାସହ ଗତ ୨୪ ଘଂଟାରେ ଦେଶରେ ୩୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବା କଥା କୁହାଯାଇଛି ।
ଅନ୍ୟପଟେ ଟିକାର ଅଭାବ କାରଣରୁ ଟିକାକରଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା କିଛିଟା ଆଶ୍ୱସ୍ଥ କରିଛି । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ମୁତାବକ ଜୁନ ମାସରେ ଦେଶରେ ୧୨ କୋଟି ଡୋଜ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ  । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମେ ମାସରେ ୭.୯୪ ଡୋଜ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା ।

Comments are closed.