ଭାରତ ବିରୋଧୀ ମୁଇଜୁଙ୍କୁ ନିଜ ଦେଶରେ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ ।   ମାଲଦ୍ୱୀପର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ କାହିଁକି ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି ?

67

 

କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ ଭାରତ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଅପମାନଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ।  ଏହା ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଏବେ ଭାରତକୁ ନେଇ ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୋଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ  ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ମୁଇଜୁ ଚୀନ୍ ସମର୍ଥକ ବୋଲି ଜଣାଶୁଣା ।

ଭାରତ ଏବଂ ମାଲଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଏହି ସମୟରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁ ନିଜ ଦେଶ ଭିତରେ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଭାରତ ଉପରେ ତାଙ୍କର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ  କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି (MDP) ଏବଂ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ମାନେ ଭାରତକୁ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବ ପୁରାତନ ସହଯୋଗୀ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ ମାଲଦ୍ୱୀପର ତିନି ଜଣ  ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପମାନଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ମୁଇଜୁ ସରକାର ପୁଣି ଥରେ  ଭାରତକୁ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଏହାର ପ୍ରଥମ ବନ୍ଦର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବାରୁ ଭାରତ ଏବଂ ମାଲଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବେଶି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମାଲଦ୍ୱୀପର ବୈଦେଶିକ ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଉଭୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାର ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଉଭୟ ଦଳ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ସର୍ବ ପୁରାତନ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଅଲଗା କରିବା ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ବିକାଶ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ । ଉଭୟ ଦଳ ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଲଦ୍ୱୀପବାସୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଦେଶର ସରକାର ସମସ୍ତ ଅଂଶୀଦାରଙ୍କ ସହ ମିଳିମିଶି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ । ଯେହେତୁ ମାଲଦ୍ୱୀପ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବ ଭାରତର ପୁରୁଣା ସହଯୋଗୀ ଅଟେ । ମାଲଦ୍ୱୀପ ପାଇଁ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।  ଉଭୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ସରକାରୀ ୱେବସାଇଟ୍ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ସେମାନଙ୍କର ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତି ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।  ଏଥିସହ ସରକାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସେନ୍ସର କରିବା ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ  ଉଦ୍ୟମକୁ ବିରୋଧୀମାନେ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ।

୭୦  ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ଅଛନ୍ତି

ମାଲଦ୍ୱୀପ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୪ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଭାରତୀୟ ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାହାରକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ । ସମ୍ପ୍ରତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ ଦଳ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିଶୃତି ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଡର୍ନିଅର୍ ୨୨୮ ସାମୁଦ୍ରିକ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବିମାନ ଏବଂ ଦୁଇଟି HAL ଧ୍ରୁଭ ହେଲିକପ୍ଟର ସହିତ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ  ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ମୁଇଜୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ନିଜର ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ।