କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ସହ ବଦଳି ଯାଇଛି ଭାରତ-ଚୀନ ସଂପର୍କର ରଙ୍ଗ । ୪ ରାଉଣ୍ଡ ଅନୌପଚାରିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚୀନ ଓ ଭାରତ ବହୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକମତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦେଶର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏପରି ଏକ ଶିଖର ବୈଠକ ହୋଇଛି । ଭାରତ-ଚୀନ୍ ମିଳିତ ଭାବେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ କାମ କରିବେ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମିଳିତ ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ କାମ କରିବା ନେଇ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନିଷ୍ପତି ପରେ ଚୀନକୁ ବନ୍ଧୁ ଭାବୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଲାଗିିଛି ବଡ ଝଟକା । ସେପଟେ ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାରେ ଯେଭଳି ଡୋକଲାମ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ନଉପୁଜେ ସେଥିଲାଗି ଦୁଇ ଦେଶର ସେନାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

modi and jinping

ଚୀନ ମାଟିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ୨୪ ଘଂଟାର ରହଣୀ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସଂପର୍କକୁ ଆଉଏକ ସ୍ତରକୁ ନେଇଯାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିର ଦୁଇ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନେତା ଅନେକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରି ଗୋଟିଏ ବିନ୍ଦୁରେ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ମୋଦିଙ୍କ ଏହି ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚୀନ ଗସ୍ତ ପରେ ବୋଧହୁଏ ଆଉ ଡୋକଲାମ ପରି ବିବାଦର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେବ ନାହିଁ । ଆଉ ସେହି ଦିଗରେ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ମୋଦି ଓ ଜିନପିଙ୍ଗ । ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଦୁଇଦେଶର ସେନାକୁ ରଣନୈତିକ ଦିଶା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରାଯିବ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ସମ୍ମତି ଜଣାଇ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି ମୋଦି ଓ ଜିନପିଙ୍ଗ । ସେପଟେ ବିଶ୍ୱ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଚୀନର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଆସିଛି ପରିବର୍ତନ ।

ତାଲିବାନ, ଚୀନର ପୃଷ୍ଠପୋଷକତାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ଭିତରେ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି-ଜିନପିଙ୍ଗ । କାରଣ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଯୁଗ୍ମ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏକମତ ହୋଇଛନ୍ତି ଭାରତ ଓ ଚୀନ । ବିବାଦୀୟ ଚୀନ-ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡରକୁ ଆଫଗାନ ଯାଏଁ ସଂପ୍ରସାରଣ ସହ ପୁଣି ଭାରତ ସହାୟତାରେ ଆଉଏକ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ଜିନପିଙ୍ଗ ।

modi and jinping

ଚୀନର ଉହାନ ସହର ଛାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪ ରାଉଣ୍ଡ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସମ୍ମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।
– ଦୁଇ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଭାବ ବିନିମୟ ପାଇଁ ସହମତି

– ଧାର୍ମିକ, ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ, ବ୍ୟାପାର ଓ ମନୋରଞ୍ଜନ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ

– ଭାରତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଚୀନରେ ଓ ଚୀନ ଫିଲ୍ମ ଭାରତରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସମ୍ମତି

– କୃଷି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବେ

– ଗ୍ଲୋବାଲ ହେଲଥ କେୟାର ନେଇ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା