ଚାଳକବିହୀନ ଟ୍ରାକ୍ଟର ତିଆରି କଲେ ରାଜସ୍ଥାନର ଯୋଗେଶ ! ଡିସକଭରି ଚ୍ୟାନେଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା, ଦେଶବିଦେଶରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛାର ସୁଅ

184

ରାଜସ୍ଥାନର ମାଙ୍ଗରୌଲ ତହସିଲର ଛୋଟ ଗାଁ ବମୌରୀକଲାଂ । ଏହି ଗାଁର ଯୋଗେଶ ନାଗର ବିଏସସିର ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ଛାତ୍ର । ମାତ୍ର ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଟି ଆବିଷ୍କାର କରିସାରିଛନ୍ତି । ତଥାପି ସ୍ପପ୍ନ ତାଙ୍କର ପୂରଣ ହୋଇଛି । ଆହୁରି ଅଧିକ କିଛି କରିବା ପାଇଁ ସେ ସବୁବେଳେ ଚେଷ୍ଟାରତ । ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଆବିଷ୍କାର ହେଲା ଚାଳକ ବିହୀନ ଟ୍ରାକ୍ଟର । ଆଉ ଯାହାର ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ କେବଳ ଆମ ଦେଶ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଲଣ୍ଡନେ ଡିସକଭରି ଚ୍ୟାନେଲରେ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି । ଯୋଗେଶ ଏବେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ମଲ୍ଟିପିର୍ପସ ବାହନ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଛନ୍ତି । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ସେ ଦିନ ରାତି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ମୋବାଇଲରେ ଅପରେଟ୍ ହେଉଥିବା ଚାଳକବିହୀନ ଟ୍ରାକ୍ଟରର ଭିଡ଼ିଓକୁ ଯୋଗଶଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ । ଆଉ ଏହାପରେ ଲଣ୍ଡନର ଏକ ଖବରକାଗଜ ଯୋଗେଶଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ କରିଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କ କାମକୁ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଯୋଗେଶ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋମ ସିକ୍ୟୁରିଟି ସିଷ୍ଟମ, ବିଜୁଳି ବଂଚାଇବା ଉପକରଣ, ଟଚ ସ୍କ୍ରିନ୍ କୁଲର, ଇକୋ ଏସି ଆଦି ତିଆରି କରିସାରିଛନ୍ତି । ତେବେ ସେ ତିଆରି କରିଥିବା ଉପକରଣ ଗୁଡ଼ିକର ପେଟେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ବାପାଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ମାତ୍ର ୨ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ଆଣି ସେ ଚାଳକବିହୀନ ଟ୍ରାକ୍ଟର ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଆଉ ପ୍ରଥମେ ସେ ରିମୋଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟରକୁ ଆଗକୁ ପଛକୁ କରିଥିଲେ । ଯୋଗେଶଙ୍କ କାମକୁ ଦେଖି ତାଙ୍କ ବାପା ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ, ଆଉ ତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଥିଲେ । ତେବ ଯୋଗେଶ ମାତ୍ର ୬ ମାସରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଚାଳକ ବିହନୀନ ଟ୍ରାକ୍ଟର ।

ମତାମତ

Your email address will not be published.