ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ଆଗଚକା ଫାଟିଲା : ଚାଲିଗଲା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ

842

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ‌ରେ ଗୁରୁତର ରୋଗୀକୁ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରୁ କଟକ ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଉଥିଲା । କେନ୍ଦୁଝରର ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଇଁକୁଳ ଫାଣ୍ଡି ଛକ‌ରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ଆଗଚକା ପଙ୍କ୍‌ଚର୍‌ ହୋଇଗଲା । ବଦଳ ଟାୟାର ନଥିବାରୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସେଠାରେ ଅଟକି ରହିଥିଲା । ଚିକିତ୍ସାରେ ବିଳମ୍ବ ହେବାରୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭିତରେ ହିଁ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ରିମୁଳି ନିକଟ ଦଳିତା ଗ୍ରାମର ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ମହାରଣା ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଥିଲା । ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଇନ୍ଦ୍ରମଣିଙ୍କୁ ଅକ୍ସିଜେନ ଲଗାଯାଇ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲ ନିଆଯାଉଥିଲା । ୨୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସାଇଁକୁଳ ଫାଣ୍ତି ଛକରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ଆଗଚକା ପଙ୍କ୍‌ଚର୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବଦଳ ଟାୟାର ନଥିବାରୁ ପଙ୍କଚର ମରାମତି କରି ଚକା ଲଗାଇଲା ବେଳକୁ ବହୁତ ଡେରି ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭିତରେ ହିଁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ତାଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ସାଇଁକୁଳ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଡା. ଆଶୁତୋଷ ଜେନା ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ ଚାପା ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏ ସମ୍ପର୍କରେ‌ କେନ୍ଦୁଝର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ସିଡିଏମ୍‌ଓ ଡା. ସୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ବଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାଟରେ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ସେ ପାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚକା ପଙ୍କ୍‌ଚର୍‌ ହେବା କଥା ସେ ଜାଣି ନାହାନ୍ତି । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପରିଚାଳନା ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା କରୁଛି । ତଥାପି ସେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.