ଖୁବଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ପାଣି ଭିତରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ । ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଭିଡ଼ିଓ ସେୟାର କଲେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ

333

ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆଉ ଏକ ମାଇଲଷ୍ଟୋନ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ଭାରତୀୟ ରେଳ । କେବଳ ଭୂମି ଉପରେ କିମ୍ବା ତଳେ ନୁହେଁ ବରଂ ପାଣି ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ । ଏହା ସ୍ୱପ୍ନ ଭଳି ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ । ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମେଟ୍ରୋ ସହର କୋଲକାତାରେ ପାଣି ଭିତରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ । ହୁଗଳି ନଦୀ ତଳେ ଏହି ମେଟ୍ରୋ ଗଡିବ । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏକରକମ ଶେଷ କରିସାରିଛି । ଏହି ମେଟ୍ରୋ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ସୁଡଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ ହେବ । ୫୨୦ ମିଟର ଲମ୍ବ ଓ ୩୦ ଫୁଟ ଗଭୀରର ସୁଡଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ମାଡି ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ । ଏନେଇ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋଏଲ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଅଣ୍ଡର ୱାଟର ମେଟ୍ରୋ କୋଲକାତାର ସେକ୍ଟର ୫ରୁ ହାୱାଡା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୬ କିଲୋମିଟର ଯାଏଁ ଚଳାଚଳ କରିବ । ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସୁଡଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ୪ ଥାକିଆ ହାଇଟେକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋଏଲ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଭିଡ଼ିଓ ସେୟାର କରିବା ସହ ଖୁବଶୀଘ୍ର କୋଲକାତାବାସୀଙ୍କ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଏହି ସୁଡଙ୍ଗ ପାର୍ କରିବାକୁ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନକୁ ମାତ୍ର ଏକ ମିନିଟ ସମୟ ଲାଗିବ । ଏହି ମେଟ୍ରୋ ଚଳାଚଳ କରିବା ସହ ଭାରତ ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ରଚିବ । କାରଣ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭୂମି ତଳେ ମେଟ୍ରୋ ଚଳାଚଳ କରିଥିଲେ ନଦୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇ କୌଣସି ମେଟ୍ରୋ ରୁଟ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥିଲା । ତେଣୁ ଏହି ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ୍ ଭାରତର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ମୂକସାକ୍ଷୀ ପାଲଟିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ମତାମତ

Your email address will not be published.