ଅଭିଶପ୍ତ ହୀରା ‘କୋହିନୂର’! ରହସ୍ୟମୟୀ ଏହି ହୀରାର ଥିଲା କଳଙ୍କିତ ଇତିହାସ

5

ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତର ସାନ୍ କୋହିନୂର ହୀରାର ସନ୍ଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗୁନଟୁର ଜିଲ୍ଲାସ୍ଥିତ ଗୋଲକୁଣ୍ଡାର ଏକ ଖଣିରେ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଦରିୟାନ ନୂର ଏବଂ ନୂରେନ ନାମକ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୀରା ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଖାଦନଳଶ କେବେ ଠାବ କରାଯାଇଥିଲା ସେ ସଂପର୍କରେ କାହାକୁ ବି କିଛି ଜଣାନାହିଁ । ତେବେ କୋହିନୂରର ଅର୍ଥ ହେଲା କିରଣ ବା ଆଲୋକର ପାହାଡ । କିନ୍ତୁ ଏହି ହୀରା ଚମକରେ ଅନେକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରାଜାଙ୍କର ସର୍ତ୍ତା ଲୋପ ପାଇଯାଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ କୋହିନୂରକୁ ଅଭିଶପ୍ତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଯାହା ୧୩ ଶତାଦ୍ଦୀରୁ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇ ଆସିଛି ।

କୁହାଯାଏ,୧୨୮୪ରେ ଏହି ହୀରା ଗ୍ୱାଲିଓରର ଜଣେ ରାଜାଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିଲା ତେବେ ସେତେବେଳେ ଏହି ହୀରା ନାଁ କୋହିନୂର ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ହୀରାଟିକୁ ୧୯୯୬ରେ ନାଁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ମାନ୍ୟତା ରହିଛି କି ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ଧାରଣ କରେ ତେବେ ସେ ଏହି ସଂସାରରେ ରାଜ୍ କରିବ । ମାତ୍ର ଏଥିସହ ତାର ଦୁଃଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ତେବେ ଯଦିଓ ସେତେବେଳେ ଏକଥାକୁ କେହି ବିଶ୍ୱାସ କରି ନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଏହି କଥାଟିର ସତ୍ୟତା ମିଳିଥାଏ ଆପଣଙ୍କୁ ବୋଧ ହୁଏ ମିଳିଯିବ । ଅନେକ ସମ୍ରାଟ ଏହି ହୀରାକୁ ନିଜ ନିକଟରେ ରଖିଥିଲେ ମାତ୍ର ସେମାନେ ତାକୁ ଭୋଗ କରିପାରି ନଥିଲେ । ୧୪ ଶତାଦ୍ଦୀର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କାକତିୟ ବଂଶ ପାଖରେ ରହିଥିଲା କୋହିନୂର ହୀରା । ମାତ୍ର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷଧରି ଶାସନ କରି ଆସିଥିବା ଏହି ବଂଶର ବିଲୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ଏହାପରେ ଶାହଜାହାନ ଏହି ହୀରାକୁ ତାଙ୍କ ମୟୂରସିଂହାସନରେ ଧାରଣ କରିଥିଲେ ମାତ୍ର ତାଙ୍କର ଆଲିଶାନ୍ ଏବଂ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଶାସନ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଔରଙ୍ଗଜେବଙ୍କ ହାତରୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମୁମତାଜଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା ତାଙ୍କ ନିଜ ସନ୍ତାନ ତାଙ୍କୁ ମହଲରେ ନଜରବନ୍ଦୀ କରି ଦେଇଥିଲେ । ୧୭୩୯ରେ ଫାର୍ସି ଶାସକ ନାଦିିରଶାହ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶକରି ମୁଗଲଶାସନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ କୋହିନୂରକୁ ନିଜ ସହ ପର୍ଶିଆ ନେଇ ଯାଇଥିଲା । ଆଉ ତାର ନାଁ କୋହିନୂର ରଖିଦେଇଥିଲା । ୧୭୪୭ରେ ନାଦିରଶାହଙ୍କ ହତ୍ୟା ହୋଇ ଯାଏ । ଏବଂ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଏହି ହୀରା ପୁଣି ଥରେ ଭାରତକୁ ଫେରି ଆସେ ।

କଥା ଏତିକିରେ ସରେନି, ଏହି ହୀରା ଭାରତକୁ ଆଣିଥିଲା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ । ଏବଂ ଇରେଂଜମାନେ ଶିଖ୍ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ନିଜ ଅଧିନରେ କରି ଦିଅନ୍ତି । କୁହାଯାଏ, ଖଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ହୀରା ୭୯୩ କ୍ୟାରେଟର ଥିଲା । ମାତ୍ର ଯେତେବେଳେ ଏହି ହୀରା ବ୍ରିଟେନରେ ପହଂଚିଥିଲା ସେତେବେଳେ ଏହା ମାତ୍ର ୧୦୫ କ୍ୟାରେଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା ଏଯାବତ୍ କୋହିନୂର ତାର ଇତିହାସରେ ଥରେ ହେଲେ ବି ବିକ୍ରି ହୋଇନି । ଏହା କେବଳ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଚ୍ଚଙ୍କଠାରୁ ହାସଲ କରା ଯାଇଥିଲା ।

Comments are closed.