ବାଣୀବିହାରରେ ପ୍ଲାଟିନମ୍ ଜୁବଲି ସମାରୋହରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି । ରୁଷା ଭବନର ଉଦଘାଟନ କଲେ ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ। କହିଲେ ୭୫ ବର୍ଷରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଲଟିଛି ଶିକ୍ଷାର ମନ୍ଦିର

ସେପଟେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ମାରକର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରି କହିଲେ ବିଶ୍ୱରେ କୋଣାର୍କ ପରେ ଏହା ହେବ ଓଡିଆର ନୂଆ ପରିଚୟ

176

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଳନ କରୁଛି ପ୍ଲାଟିନମ୍ ଜୁବଲି ସମାରୋହ । ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥୀ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ଏହି ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଉକ୍ରଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଆହୁରି ଆଗକୁ ଯିବ । ୭୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷାର ମନ୍ଦିର ପାଲଟିଛି । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବହୁ ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ଦେଶକୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ କରିଛନ୍ତି । ଉକ୍ରଳବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ନିଜକୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ ଅନୁଭବ କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥୀ ଭାବେ କୁଳାଧୀପତି ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଉକ୍ରଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନବନିର୍ମିତ ଋଷା ଭବନକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ।

ସେହିଭଳି ଐତିହାସିକ ବରୁଣେଇ ପାହାଡ ପାଦଦେଶରେ ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ମାରକୀର ଆଜି ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି ମହାମହିମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ଐତିହାସିକ ବରୁଣେଇର ପାଦଦେଶରେ ରଷ୍ଟ୍ରପତି ଓଡିଆ ଜାତିର ମହାସଂଗ୍ରାମର ୨୦୦ ବର୍ଷ ସ୍ମୃତିର ଶୁଭ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ୧୦ ଏକର ପରିମିତ ଜାଗାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବିଶାଳ ସ୍ମୃତି ସ୍ମାରକ । ଯାହା ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଓଡିଶାର ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ବାର୍ତା ଦେବ । ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗ ଦେଇ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ନାଁରେ ଏକ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଚଳାଇବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ସ୍ମାରକ ପାଇଁ ୧୦ ଏକର ପରିମିତ ଜାଗା ସହିତ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.