ପାଣି ପାଇଁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରେ ପଡିବ ହାହାକାର ! ଶୁଖିଗଲାଣି ନଈ, ପାଣି ପାଇବା ପାଇଁ ନଈରେ ଖୋଳାହେଲା ପୋଖରୀ

3

ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆଉ ପାଣି ପିଇବାକୁ ମିଳିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ଏକ ଆଶଙ୍କା ଏବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି । ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ କିଛି ସରୁ ଧାରକୁ ଛାଡିଦେଲେ କୁଆଖାଇ ନଦୀ ଶୁଖିଲା ପଡିଛି । ପାଣି ସମସ୍ୟା ଉକ୍ରଟ ହେବାରୁ ବାଲି ବନ୍ଧରେ ପାଣି ଅଟକାଇ ପାଇପ ଯୋଗେ ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ । ମହାନଦୀର ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ଛତିଶଗଡ଼ ବ୍ୟାରେଜ କରି ପାଣି ଅଟକାଇ ଦେବାରୁ ପରିସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ମହାନଦୀ ଓ ଏହାର ଶାଖା ନଦୀରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଜଳପ୍ରବାହ ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଛି । ବର୍ଷାଦିନ ଆସିବାକୁ ଆହୁରି ଦୁଇ-ତିନି ମାସ ଥିବାରୁ ପାଣି ପାଇଁ ହାହାକାର ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି ।

ମହାନଦୀର ଶାଖା ନଦୀ କୁଆଖାଇର ଦୃଶ୍ୟ, ଯାହାକୁ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ କିଭଳି ଏକ ସାଂଘାତିକ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମନା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ରାଜଧାନୀବାସୀ । କୁଆଖାଇରୁ ପାଇପ୍ ଯୋଗେଁ ପୂରା ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ ପାଣି । ଏବେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଚୁଆ ଖୋଳି ପାଣିକୁ ବାଲିବନ୍ଧରେ ଅଟକାଇ ଯୋଗାଇବାକୁ ପଡୁଛି ପାଣି । ଏ ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଉଦବେଗ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।ବର୍ଷା ଦିନ ଆସିବାକୁ ଆହୁରି ଦୁଇ ତିନି ମାସ ବାକି ଅଛିି । ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ଯେପରି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି, ଆଗକୁ କିଭଳି ଅବସ୍ଥା ଉପୁଜିବ ସହଜରେ ଅନୁମାନ କରିହେବ ।

କୁଆଖାଇ ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବାସିନ୍ଦା । ପିଇବା ପାଣି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ପାଣିର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ମେଂଟାଇବା ପାଇଁ ଏବେ କୁଆଖାଇ ଅସମର୍ଥ । କିଛି ପାଣି ଦୟା କେନାଲରୁ ଓ ଆଉ କିଛି ପାଣି ମୁଣ୍ଡୁଳୀରୁ ପାଇପ୍୍ ଯୋଗେ ଅଣାଯାଇ ଅଭାବ ଭରଣା କରାଯାଉଛି । ତାହା ମଧ୍ୟ କେତେ ଦିନ କରାଯାଇ ପାରିବ, ସେଥିରେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହ ରହିଛି ।

ଦିନକୁ ଦିନ ରାଜଧାନୀରେ ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପାଣିର ସଂକଟ ଉକ୍ରଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ମହାନଦୀ ପାଣିକୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ବ୍ୟାରେଜ୍ କରି ଛତିଶଗଡ଼ ଅଟକାଇ ଥିବାରୁ ଅଣମୌସୁମୀ ସମୟରେ ପାଣିର ସ୍ୱାଭାବିକ ପ୍ରବାହ ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଛି । ଛତିଶଗଡ଼ରୁ ପାଣି ଆସୁନଥିବାରୁ ହୀରାକୁଦ ଜଳସ୍ତର କମିବାରେ ଲାଗିଛି । ହୀରାକୁଦ ମଧ୍ୟ ନଈ ଧାରକୁ ଯେତିକି ପାଣି ଛାଡିବା କଥା ଛାଡିପାରୁନାହିଁ । ଫଳରେ କୁଆଖାଇକୁ ଆଉ ମହାନଦୀର ସ୍ୱାଭାବିକ ପ୍ରବାହ ହେଉନାହିଁ । ଦୁଇ ଫୁଟ ତଳେ ଥିବା କାଠଯୋଡିର ଝରପାଣି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି କୁଆଖାଇ ।

କେବଳ କୁଆଖାଇ ନଈର ଏହି ଅବସ୍ଥା ହୋଇନାହିଁ । ବ୍ୟାରେଜ୍ ନିର୍ମାଣ କରି ଛତିଶଗଡ଼ ପାଣି ଅଟକାଇବା ପରେ ମହାନଦୀ ଓ ଏହାର ଶାଖା ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ୧୫ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଉକ୍ରଟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତଠାରୁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ପଡିଯାଇଛି ଭାଲେଣୀ ।

Comments are closed.