ଗାଁ ଗହଳିକୁ ଗରମ କରୁଥିଲା ଗେରୁଆ ଦଳର ଜବାବ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟର, ସାଢ଼େ ୪ କୋଟି ଓଡ଼ିଆ ଦେଲେ କି ଉତ୍ତର ?

କେବଳ ଜବାବ ନୁହେଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଦଖଲ କରିବା ପାଇଁ ଗେରୁଆ ଦଳ କମର କଷିଥିଲା । ଅନ୍ୟପଟେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ହୋଇଥିବା ତ୍ରୁଟିକୁ ସୁଧାରି ଖୋଦ୍ ନିର୍ବାଚନୀ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ।

251

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ନିର୍ବାଚନ ସରିଲା ପରେ ଏବେ ଛକ ଛକରେ ଚାଲିଛି ହିସାବ କିତାବ । କେଉଁ ଦଳ କେଉଁଠି କେତେ ସିଟ୍ ପାଇଲା ତାକୁ ନେଇ ଗାଁ ଗହଳିର ରାଜନୀତି ଚାଣକ୍ୟମାନେ ଅଙ୍କ କଷୁଛନ୍ତି । ଆଉ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଖଟିରେ ଏବେ ପୁରୁଣା ପାଠର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେଉଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଲୋକେ କହୁଛନ୍ତି କି, ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପରଠାରୁ ଯେଉଁ ଗେରୁଆ ଦଳ ଶାସକ ବିଜେଡି ବିରୋଧରେ ଗର୍ଜନ କରି , ଗାଁ ଗହଳି ବୁଲିବୁଲି ଜବାବ ମାଗୁଥିଲା ତାହା ବୋଧେ ୧୯ ଯୁଦ୍ଧରେ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ୧୯ ନିର୍ବାଚନୀ ଯୁଦ୍ଧକୁ ଜିତିବା ପାଇଁ ଗେରୁଆ ଦଳ କରିଥିବା ଗୋଟିଚାଳନା ଫସର ଫାଟିଯାଇଛି ।

ଏପରିକି ମିଶନ ୧୨୦ ପ୍ଲସ୍ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ପଦ୍ମ ଶିବିରକୁ ଜୋରଦାର ଝଟକା ଲାଗିଛି ବୋଲି ଖଟିରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । କାରଣ ୧୪୬ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଖାତାକୁ ଯାଇଛି ମାତ୍ର ୨୩ଟି ସିଟ୍ । ସବୁଠାରୁ ବଡ଼କଥା ହେଲା କି, ବିଜେଡିକୁ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଗାଦିଚ୍ୟୁତ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପିର ଶୀର୍ଷ ନେତାମାନଙ୍କ ଗହଳି ଯେଉଁଭଳି ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିକୁ ଉଷ୍ମ କରାଇଥିଲା ତାକୁ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଘାଇଲା କରିଦେଇଛି ବୋଲି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବିଜେଡି ଜନ୍ମ ହେବା ପରଠାରୁ ଦଳରେ ରହିଥିବା ନେତାମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପଦ୍ମ ପୋଖରୀକୁ ଡ଼ିଆଁ ମାରିଥିଲେ । ଯାହା ଫଳରେ ୧୯ ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଗେରୁଆ କ୍ୟାମ୍ପରେ କମ୍ପନ ହୋଇଥିଲା ଆଉ ପଲ୍ଲୀରୁ ରାଜଧାନୀ ସବୁଠି ବିଜେପିର ଜବାବ୍ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଦଳ । ହେଲେ ଫଳ ମିଳିଲା ଜିରୋ ।

କେବଳ ଜବାବ ନୁହେଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଦଖଲ କରିବା ପାଇଁ ଗେରୁଆ ଦଳ କମର କଷିଥିଲା । ଅନ୍ୟପଟେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ହୋଇଥିବା ତ୍ରୁଟିକୁ ସୁଧାରି ଖୋଦ୍ ନିର୍ବାଚନୀ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ଫଳରେ ବିଜେପିର ପ୍ରତିଟି ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ଫେଲ୍ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ବିଜେପିର ମିଶନ୍ ୧୨୦ ପ୍ଲସ୍ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଧୂଳିସାତ୍ କରି ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣିଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଛକଛକରେ ବସୁଥିବା ରାଜନୀତି ପଣ୍ଡିତ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ତ ଅନ୍ୟପଟେ ଦିଲ୍ଲୀ ଦରବାରର ବିଜେପି ଶୀର୍ଷ ନେତା । ମାଳମାଳ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମାଗମକୁ ନବୀନଙ୍କ ପଦୁଟିଏ କଥା ଆପଣମାନେ ଖସି ତ? ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଖଟିରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଯେଉଁଥିରେ ନବୀନ ବିଜେପି ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିଥିଲେ, ଆଉ ବିଜେପିର ଜବାବ୍ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନକୁ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟ୍ରୋକରେ ମାତ୍ ଦେଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଫଳାଫଳ ଆଜି ଏଭଳି ହୋଇଛି, ପଞ୍ଚମଥର ନବୀନ ବନିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ବାଦଶାହ ବୋଲି ଖଟିରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

Comments are closed.