ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ଜ୍ଞାନୀ ଭାରତୀୟ ଶିଶୁ । ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଶ୍ୱରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ନମ୍ବର ରଖି ଇତିହାସ ରଚିଲା ୧୦ ବର୍ଷର ମେହୁଲ ।

2

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବୈଜ୍ଞାନିକ  ଆଲବର୍ଟ ଆଇନଷ୍ଟାଇନ ଓ ଷ୍ଟିପେନ ହାକିଙ୍ଗଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚମକ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଭାରତୀୟ ବାଳକ । ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟ ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା  ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ଠାରୁ ବେଶୀ  ଜ୍ଞାନୀ ଓ ବୁଦ୍ଧିମାନ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଥିବା ଦଶବର୍ଷୀୟ ଶିଶୁ ମେନସା ଆଇକ୍ୟୁ ପରୀକ୍ଷାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ନମ୍ବର ରଖି  ଏଭଳି ବିରଳ  ସଫଳତାର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ଗତ ଦଶନ୍ଧି ଧରି  ନିୟମିତ ଚାଲିଥିବା ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବାଳକ ହେଉଛନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ।

ମାନଚିତ୍ରକୁ ନେଇ ହେଉଥିବା ପରୀକ୍ଷାରେ ମେହେଲୁ ଗର୍ଗ ତା ବଡଭାଇ  ତଥା ୧୩ ବର୍ଷୀୟ ଧୃବ ଗର୍ଗ ସହ  ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରିବାକୁ  ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ଧୃବ ଗତ ବର୍ଷ  ସର୍ବାଧିକ ୧୬୨ ପଏଂଟ ରଖିଥିବା ବେଳେ । ମେହୁଲ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଭାଇକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଏହି  ସଫଳତା ପାଇଁ  ନିଜକୁ  ସମର୍ଥ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ । ମେହୁଲଙ୍କ ସମସ୍ତେ ସ୍ନେହରେ ମାହି ବୋଲି ଡାକନ୍ତି ।

ଛୋଟ ବେଳୁ ମାହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗନେବାକୁ ଅନେକ ଭଲ ପାଏ ବୋଲି  ତାଙ୍କ ମାଆ ଦିବ୍ୟା କହିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କ ବଡ ଭାଇ ଯେତେବେଳେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ନମ୍ବର ରଖିଥିଲେ  ସେ ସେତେବେଳେ  ତାଙ୍କ ସହ  ଚ୍ୟାଲେଂଜ କରିଥିଲେ ।ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଦେଖଆଇଲେ   ସେ ବି ବଡଭାଇ ଠାରୁ କୌଣସି ଗୁଣରେ କମ ନୁହେଁ ।

ସେହିପରି  ଦକ୍ଷିଣ ଇଂଲଣ୍ଡର  ବଏଜ ଗ୍ରାମର  ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିବା  ଜଣେ ବାଳକ ୧୬୨ ନମ୍ବର ରଖି  ମେନସା ସୋସାଇଟିର  ସଦସ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ।ମେନସା ସୋସାଇଟି ହେଉଛି ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କୁ ନେଇ କରାଯାଉଥିବା ବୁଦ୍ଧିମାନ ପରୀକ୍ଷା ।

Comments are closed.