ଶରୀରର ଏକ ଅମୂଲ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହେଉଛି ଆଖି । ଆଖିର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଖାସ କରି ଖରାଦିନେ ଖରାର ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଉଡୁଥିବା ଧୂଳି ଆଖିକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏହି ସବୁ କ୍ଷତିରୁ ଆଖିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ କେଉଁ କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।
ମୁରାଦାବାଦ ଜିଲ୍ଲା ନେତ୍ର ଚିକିତ୍ସାଳୟର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ.ଗିରିଜେସ କେନ ଗରମ ଦିନରେ ଆଖିକୁ କେଉଁଭଳି ଭାବରେ ରକ୍ଷା କରିବା  ଏବଂ ଧୂଳି ଓ ଖରାର ଉତ୍ତାପ ରୁ କିଭଳି ଭାବରେ ରକ୍ଷା କରି ଆଖିର ଯତ୍ନ ନେବେ ସେ ବାବଦରେ ସଚେତନ କରାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଆଲର୍ଜିକ ରିୟାକସନରେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଆଖିରେ ପାଣି ଆସିଥାଏ । ଏବଂ ଆଖି କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ସହ ଲାଲ ପଡିବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଥାଏ । କିଛି ସମୟରେ ଋତୁ ବଦଳିବା କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଆଲର୍ଜିକ ହୋଇଥାଏ । ଏ ସବୁରୁ ଆଖିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଉପାୟ ହେଉଛି ଆଖିକୁ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ନମକଚି ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଭଲ ଭାବରେ ଆଖିକୁ ଧୋଇବା ଦରକାର । ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଆଖି ଭିତରେ ଥିବା ମଇଳା ବାହାରକୁ ବାହାରି ଆସିଥାଏ ଏବଂ ଆଖିକୁ ଥଣ୍ଡା ଲାଗିଥାଏ । ଯଦି ଏସବୁ କରିବା ସତ୍ୱେବି ଆଖି ଲାଲ ଦେଖାଯାଏ କିମ୍ବା ଆଖି କୁଣ୍ଡେଇ ହୁଏ ତେବେ ବିଳମ୍ବ ନକରି ତୁରନ୍ତ ନିକଟରେ ଥିବା ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ ।
ଡ. କେନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ଆସୁଥିବା ଅତି ବାଇଗଣୀ ରଶ୍ମି ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଉଡୁଥିବା ଧୂଳି ଆଖିକୁ ହାନି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ଏସବୁରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆଖିରେ ଚଷମା ବ୍ୟବହାର କରିବା ନିତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ଚଷମା ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ଯ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ହାନିକାରକ ଅତି ବାଇଗଣୀ ରଶ୍ମି ଆମ ଆଖିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରି ନଥାଏ । ତେବେ ଏହି ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପକୁ ପାଳନ କରି ଖରା ଦିନରେ ଆଖିର ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବେ ।